Turecko - IstanbulTurecko

Hagia Sophia (Turecko - Istanbul)

Hagia Sofia v překladu znamená chrám Boží Moudrosti. Je to byzantský chrám, který byl postaven v letech 532-537. Leží v zátoce Zlatý roh v Istanbulu. Dodnes je Hagia Sophia jedna z nejznámějších sakrálních staveb na světě. Hagia Sophia má také bohatou minulost. Původně to byla křesťanská svatyně s centrální kupolí. Později ale došlo k dobytí Konstantinopole Osmany a chrám byl upraven na mešitu. Později slavný vládce Atatürk nechal Hagia Sophia předělat na muzeum. Tento chrám byl po tisíc let největší katedrálou na světě.

Hagia Sophia

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Hagia Sopphia byla přelomem v architektonickém vývoji. Veliká cihlová klenba byla svého času jedinečná. Původní stavba se pyšnila téměř čtvercovým půdorysem o rozměrech asi 80 x 71 m. Později k ní byly dostavěny další přístavky.

Do chrámu byl vybudován vstup od severovýchodu. Do dnes se ale neuchoval. Spodní patro chrámu sloužilo ke křtění. V horním patře zase nalezneme krásný chrámový ochoz. Chrám se také pyšní centrální kupolí o průměru 32 m. Vysoká je 55,6 m. Přechod ze čtvercového půdorysu ke kruhové kupoli zastávají trojúhelníkovité nosné výplně, které jsou 20 m vysoké. Dále se tu nacházejí dva nižší polokruhové prostory s koncovou klenbou, která podpírá hlavní kupoli. Zbytek chrámu tvoří vedlejší lodě, kterých je tu opravdu velké množství.

Zajímavostí je, že vrchní patro sloužilo jen pro ženy. Nazývalo se dokonce gyneceum. Bylo zpřístupněno dlouhými rampami a schody. Po vstupu do chámu každého uchvátí nepřítomnost sloupoví v hlavní lodi. Vypadá to jako by strop chrámu jen tak vysel ve vzduchu. Chrám byl vystavěn jen z těch nejkvalitnějších druhů materiálů. Nalezneme zde šest druhů mramoru, bronzové spony a mnohé další. Tento chrám, který dnes slouží jako muzeum je turisty velmi oblíbený a hojně navštěvovaný.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Istanbulu, letenky do Istanbulu i ubytování v Istanbulu.