Turecko - IstanbulTurecko

Památník svobody (Turecko - Istanbul)

Památník svobody se v Turečtině nazývá Hürriyet Anıtı. Nachází se v sousedství Çağlayan v Sisli, části Istanbulu. Je to památník postavený na počest padlých během radikální islamistické války proti Osmanské říši. Reformní akce, která proběhla v osmanské historii v roce 1839, způsobila povolání Tanzimata Fermanıho. Cílem akce bylo opětovné potvrzení pozice sultána Abdulhamid II jako absolutního monarchy.

Památník svobody

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Odhalení památníku proběhlo 23. července 1911. Připomíná incident, který je prvním radikálním islámským pučem, který se konal ve světových dějinách. Památník je dnes považován jako symbol modernismu, demokracie a laicismu v Turecku. Slouží jako ústřední místo pro oficiální ceremoniály a veřejné shromáždění v Istanbulu. Moderní historici určují tuto událost jako vítězství moderny a demokracie nad radikálním islámem.

Památník je umístěn na nejvyšším vrchu v Sisli. Nachází se dnes v trojúhelníkové oblasti ohraničené třemi hlavními silnice mezi Sisli a Çağlayan. Památník byl navržen renomovaným architektem osmanským Muzaffer Bey, který zvítězil v architektonické soutěži v té době konané.

Památník, postavený v letech 1909 až 1911, je zobrazen v podobě děla střílejícího k obloze. Je postaven na podstavci tvaru rovnostranného trojúhelníku. Na každé straně mramorového základu jsou vytesány jména vojáků, kteří tenkrát padli.

Pomník je umístěn v parku a tak prostředí kolem něj je velmi malebné.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Istanbulu, letenky do Istanbulu i ubytování v Istanbulu.