Základní informace o Turecku

Turecko je známé oficiálně jako Turecká republika. Je to euroasijská země, která se nachází 97 % v Asii (především na Anatolském poloostrově) a 3 % leží ve východní Thráce v Evropě. Hlavním městem Turecka je Ankara, největším městem je ale Istanbul. Rozloha Turecka je 783 562 kilometrů čtverečních. Obyvatel tu žije okolo 73 milionů. Turecko hraničí s osmi zeměmi. S Bulharskem na severozápadě, Řeckem na západě, Gruzií na severovýchodě, Arménií, Ázerbájdžánem a Íránem na východě. Na jihovýchodě hraničí s Irákem a Sýrií. Jižní břehy omývá Středozemní moře, Egejské moře zase nalezneme na západ. Černé moře je na severu.

Turecko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Turecko je jedním z šesti nezávislých států Turkické dynastie. Drtivá většina obyvatel zde jsou muslimové. Oficiálním jazykem je turečtina. Setkáme se tu ale i s dalšími jazyky jako jsou kurdské jazyky, zazaki jazyk a některé další.

Turecko je demokratický stát. Je členem mnoha mezinárodních organizací jako je například Rada Evropy, NATO, OECD, OBSE a G-20. Turecko začalo plné jednání o členství s Evropskou unií v roce 2005. Vzhledem ke své strategické poloze, silné ekonomice a vojenské síle je Turecko hlavní regionální mocností. Území Turecka se dále dělí na 81 provincií. Provincie jsou rozděleny do sedmi krajů. Dále se každá provincie dělí na okresy. Celkově zde najdeme 923 okresů.

Mapa země

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Turecka, letenky do Turecka i ubytování v Turecku.