Turecko - IstanbulTurecko

Konstantinův sloup (Turecko - Istanbul)

Konstantinův sloup je nejstarším stavebním prvkem ve městě. Je tu znám pod mnoha názvy a jedním z nich je název Čemberlitaš. Tento sloup byl postaven roku 330. Byl postaven na počest římského císaře Konstantina Velikého, který povýšil město Byzantion na hlavní město říše římské. Sloup byl postaven z kvádrů, které byly vzaty z Apollónova chrámu v Římě. Finální podoba sloupu se ale dodnes nezachovala. Sloup se během historie měnil a přestavoval a tak už dnes s jistotou nelze ani říci jak přesně vypadal původně.

Konstantinův sloup

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Dříve byl tento sloup vysoký 57 metrů. Pozlacená socha císaře jako boha Apollóna se tyčila na jeho vrcholku a zářila do širokého okolí. V roce 1081 byl sloup bohužel poničen. Při veliké bouřce do něj uhodil blesk. Sloup tak zůstal z vrcholu úplně poničený a celý ožehnutý. Od té doby se mu také občas přezdívá spálený sloup.

Bohužel bouře nebyla to jediné, co sloup poškodilo. Mnohá zemětřesení se na něm také podepsala. Několikrát byl při nich poškozen a stabilním ho udržely jen obruče speciálně natažené kolem něho. Dnes je tento sloup 36 metrů vysoký. Je tvořen z šesti částí a na jeho vrcholku se vyjímá vavřínový věnec.

K sloupu se vážou mnohé pověsti. Tvrdí se dokonce, že je v něm skryta Noemova sekera, se kterou postavil bájnou archu.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Istanbulu, letenky do Istanbulu i ubytování v Istanbulu.