Turecko - IstanbulTurecko

Modrá měšita (Turecko - Istanbul)

Modrá mešita stojí v blízkosti slavného bývalého chrámu Hagia Sophia. Byla postavena na objednávku sultána. Cílem bylo postavit budovu ještě hezčí, než byla právě Hagia Sophia. Je těžké říct, zda se jim to povedlo. Je to asi dle vkusu každého. Ani stavba Modré mešity ale nebyla jednoduchou záležitostí. Vyskytli se zde problémy, o kterých dnes málokdo ví.

Modrá měšita

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Modrá mešita měla být postavena s úchvatnými zlatými minarety. Bohužel se tehdejší architekt přeslechl a místo zlaté slyšel číslovku šest. Tyto dvě slova zní v turečtině velmi podobně. Mešita byla postavena s šesti minarety a to byl problém. Šest minaretů má mešita v Mekce a žádná další nesmí dosáhnout tohoto počtu. A tak byl sultán donucen poslat peníze do Mekky, aby k jejich mešitě přistavěl ještě jeden minaret, a bylo jich tím pádem sedm.

Dodnes se vedou debat, jestli tamní architekt nebyl podplacen a šest minaretů nepostavil schválně a tím získal peníze pro mešitu v Mekce, kde žil sám Mohamed. Turisté se každý den také diví nad tím, proš se mešita jmenuje modrá, když vůbec není modrá. Její barva je spíše taková šedavá. Odpovědí ale je její interiér. Mešita totiž není modrá zvenku, ale zevnitř. Obložení, koberce kachličky, obklady to vše je v modré barvě.

Modrá mešita dodnes slouží jako obřadní a modlitební místo. Proto také by každá žena, která vstoupí, měla mít zahalená ramena, kolena a i vlasy. Vstup bez bot je samozřejmostí.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Istanbulu, letenky do Istanbulu i ubytování v Istanbulu.