Turecko - IstanbulTurecko

Obelisk Theodése (Turecko - Istanbul)

Obelisk Theodosius, turecky nazývaný Dikilitaş, je staroegyptský obelisk zobrazující faraona Tutmoses III. Dnes je postavený v aréně v Constantinopoli. Obelisk sem nechal převést římský císař Theodosius I ve 4. století našeho letopočtu. Obelisk byl nejprve zřízen na počest Tutmose III (1479-1425 př. n. l.) a stál na jihu sedmého pylonu velkého chrámu v Karnaku. Římský císař Constantius II (337-361 n. l.) nechal obelisk Theodosius a ještě jeden další obelisk transportovat podél Nilu do Alexandrie. Měli připomínat jeho vládu po 20 let na trůnu.

Obelisk Theodése

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Ten druhý obelisk je dnes postaven na Circus Maximus. Dnes je známý jako obelisk Lateran. Mezitím obelisk Tutmose, který se později stal obeliskem Theodése, zůstal v Alexandrii až do roku 390, když Theodosius I. (378-392 n. l.) provedl převoz obelisku z Alexandrie do Konstantinopole.

Obelisk Theodosius je postaven z červené žuly z Asuánu a byl původně 30 metrů vysoký, jako obelisk Lateran. Spodní část ale byla poškozena ve starověku, pravděpodobně během přepravy nebo při novém sestavení, takže obelisk dnes jen 18.54 metrů vysoký. Mezi čtyřmi rohy obelisku a podstavcem jsou čtyři bronzové kostky.

Každá z čtyř stran obelisku má jeden centrální nápis, oslavující Tutmoses III a jeho vítězství na březích řeky Eufratu v roce 1450 př. n. l.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Istanbulu, letenky do Istanbulu i ubytování v Istanbulu.