Turecko - IstanbulTurecko

Historie Istanbulu

Istanbul má bohatou historii, která se táhne až do dob antiky. Původně bylo město jen malá osada, která se nazývala Byzantion. Rozkvět začal probíhat až v dobách východořímské říše. Postupně se město stalo jak náboženským tak i kulturním centrem. V tu dobu také vznikla jedna z nejznámějších náboženských staveb Hagia Sofia. Tenkrát to byla dokonce největší stavba na světě.

Istanbul

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Během křížových výprav bylo město mnohokrát vypleněno a tak mnohé historické cennosti nám zůstanou navždy skryty. Istanbul byl za časů byzantské říše jako Cařihrad hlavním centrem. Tento post si udržel i později za vlády Osmanů. S příchodem Osmanů se tu začal rozšiřovat Islám. Také změnili název města a to na Konstantinopol. Osmanská kultura zanechala na města výrazné stopy. Začali se tu stavět mešity (Modrá mešita, Tulipánová mešita, Sulejmanova mešita). Tvrdí se dokonce, že došlo k přestavbě Hagia Sofia. Tenkrát panovala tradice, že každý panovník by měl mít svojí mešitu a tak se z této doby zachovalo mnoho zajímavých budov.

Istanbul byl vždy multikulturním městem, Usazovali se zde obchodníci z ostatních států, jakými je například Řecko, Srbsko, Bulharsko či Arménie. V 19. století se Istanbul pomalu začal stávat moderním městem. Výstavba metra, zkvalitnění dopravy, kontakt s Evropou. To vše tvořilo nový Istanbul. Během první světové války se Osmanská říše přidala na stranu Německa a Rakouska-Uherska. Po prohře byla obsazena Anglií a Francií a došlo k jejímu rozvratu.

Následně přišel velký vojevůdce Kemala Atatürk. Ustanovil Turecko republikou a přesunul většinu úřadů do Ankary. Istanbul tak ztratil své výsostné postavení a stal se obyčejným městem. Jeho růst se ale nikdy nezastavil. Blízké vesničky se pomalu stali součástí města, turistický ruch podpořil rozvoj města a tak dnes je opět Istanbul největší městem v zemi.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Istanbulu, letenky do Istanbulu i ubytování v Istanbulu.