Svátky a zajímavosti Bulharska

V Bulharsku se koná řada festivalů. Oslavují zejména hudbu, ale i vinnou úrodu, náboženství nebo lidovou tvořivost. Některé jsou založeny na historické tradici, jiné jsou hlavně lákadlem pro turisty. Nejčastěji se pořádají v průběhu léta.

Bulharsko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V lednu se koná folkový koncert na počest sv. Vasila. Jeho svátek připadá hned na 1. ledna. 14. února se tradičně pořádá festival sv. Trifona, patrona pěstitelů vinné révy. Během oslav se ochutnávají a hodnotí odrůdy vín. 1. března se slaví příchod Baby Marty. Oslavy jsou spojené s jarním úklidem v domácnostech a typickým symbolem oslav jsou červené a bílé přízové střapce, jejichž nošení má zajistit plodnost, zdraví a radost ze života. Známým březnovým svátkem je „Kukerov den”, kdy muži ve strašidelných kostýmech tančí rituální tance, jejichž účelem je snaha zažehnat zlé duchy a zajistit plodnost. 15. března se v Bansku slaví den sv. Theodora, který je oslavován koňskými závody a soutěžemi.

Během měsíce dubna se oslavuje Den svatého Lazara. Jedná se o svátek slavený spíše na vesnicích. Koná se také výstava kvetoucích rostlin v Burgasu. Desetidenní Balkánský folkový festival má své místo v první polovině května. Ve městě Gabrovo se v tomto měsíci jednou za 2 roky pořádají svátky kultury a vzdělání. Jsou to především studentské svátky na oslavu vývoje cyrilické abecedy. Oslavy tradic města Bansko začínají v polovině května a trvají týden. 21. května se slaví den sv. Konstantina a Eleny. Na počest příchodu léta v malých vesničkách chodí někteří odvážlivci po žhavých uhlíkách.

Na počátku června pořádá město Plovdiv Verdiho festival. Trvá 2 týdny. Ve stejném městě se koná také Mezinárodní festival komorní hudby. V období července a srpna pořádá festival svých písní město Burgas. V srpnu pak hostí Bansko Mezinárodní jazzový festival. Tradiční festival filmu se každoročně koná ve městě Varna. Na začátku září se ve městě Sozopol koná festival Apollonského umění. Slavnosti na počest řeckého boha hudby trvají 10 dní. V polovině měsíce pořádá svůj kulturní festival hlavní město Sofie. Poslední týden v září se konají velkolepé mezinárodní slavnosti ve městě Plovdiv. V říjnu je pořádáno hned několik festivalů hudby (jazz), tance a divadla. Listopad je měsícem zejména jazzových festivalů. V prosinci se oslavuje mladé červené víno v Sandanski a koná se také vánoční festival v Ruse.

Bulharsko

Státní svátky


1. ledna: Nový rok
3. března: Osvobození z Osmanské nadvlády (1879)
duben: Velikonoce (pohyblivý svátek)
1. května: Svátek práce
6. května: Den sv. Jiří (svátek bulharské armády)
24. května: Den slovanského písemnictví
6. září: Den sjednocení (1885)
22. září: Den nezávislosti Bulharska (1908)
1. listopadu: Den vůdců národního obrození
25.-26. prosince: Vánoce

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Bulharska, letenky do Bulharska i ubytování v Bulharsku.