Doprava v Bulharsku

V Bulharsku se běžně používá široká škála dopravních prostředků. Mezi ně patří autobus, mikrobus, taxík, vlak, půjčené či vlastní auto, kolo a dokonce i jízda stopem. Autobusová doprava je relativně podobná té naší. Ceny jsou obdobné. V Bulharsku existuje asi 20 dopravních společností, takže je tu i vysoká konkurence. V každém autobusu jede průvodčí, který kontroluje jízdenky za jízdy. Běžnou praxí je dokonce pouštět filmy během cesty. Autobusová nádraží a zastávky jsou poněkud odlišné. Je tu spousta zaměstnanců, okýnek, přepážek a tak občas zjistit kam vlastně máte jít je obtížnější než na letišti. Ani jízdní řády nebývají moc výrazně vylepené, spíše je potřeba hledat je po různých koutech, kde se namane.

Bulharsko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Cesty mikrobusem je na místní poměry velmi zajímavá. Mikrobusy jezdí buď po individuálních linkách, nebo dobírají pasažéry, co se nevešli do autobusu. Faktem ale zůstává, že řidiči mikrobusů téměř nedodržují žádné předpisy a jízda s nimi je velmi adrenalinová. Jízda stopem je tu velmi oblíbená. V Bulharsku je totiž vysoké procento chudých a tak nemají na dopravu peníze. Řidiči stopařům zastavují úplně běžně a rádi. Aspoň si mají za cesty s kým popovídat. Cestování taxíkem je velmi pohodlné, ale také velmi drahé. Navíc Bulhaři ve chvíli kdy zjistí, že jste cizinec, tak Vám dají zaplatit ještě mnohem více.

Vlaky jezdí v Bulharsku podobně jako v České republice. Komfort je velmi odlišný, záleží na tom, na který vlak narazíte. Ceny jsou o něco levnější než u nás. Výhodou vlakové dopravy je to, že Bulhaři jsou otevření a milí lidé, takže si vždy s někým popovídat a lépe poznáte jejich kulturu.

Doprava vlastním nebo půjčeným autem je také možná. Ceny se tu pohybují kolem 800 Kč na den. Každý kdo chce řídit by měl být připravený na to, že se tu moc předpisy nedodržují. Předjíždí se tu kdo chce a jak chce, dopravní značky jsou spíše doporučeními či prosbami.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Bulharska, letenky do Bulharska i ubytování v Bulharsku.