Základní informace o Plovdivu

Plovdiv je druhé největší město Bulharska a současně největší a hlavní město Plovdivské oblasti. Počet obyvatel je 347 600 (podle jiných údajů 370 000). Nachází se uprostřed Thrácké nížiny, takže přibližně uprostřed Bulharska. Centrum Plovdivu se skládá ze Starého Plovdivu a Nového Plovdivu. Nový Plovdiv má krásný a klidný bulvár, na kterém nenajdeme žádná auta, naopak zde je spoustu restaurací a římské vykopávky.

Plodiv

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Přes název Nový Plovdiv je většina domů již z 19. století. Hlavním bodem je veliké náměstí Centralen s přilehlými parky, jako je například zahrada Cara Simeona. V okolí náměstí najdeme ale i modernější budovy z dob komunismu.

Začíná zde také bulvár Kňaz Alexandri vedoucí přes další náměstí Stambolov směrem ke starému městu. Okolí bulváru žije ve dne i v noci, nikdy nespí, lidé se tu scházejí, procházejí, chodí se najít a nakupovat a hlavně nikde nepotkáme žádná auta, pod centrálním Plovdivem je doprava svedena do tunelů. U náměstí Džumaja začíná starý Plovdiv. Toto náměstí je charakteristické vykopaným římským amfiteátrem. Dlažba je vysoko nad jevištěm, takže z pohledu návštěvníka je divadlo v dítě v zemi, obklopené zábradlím.

Starý Plovdiv je plný starších domů, mezi těmito domy můžeme dojít na největší místo Starého Plovdivu, zde už žádné domy nenajdeme, pouze různé chátrající římské vykopávky. Do Plovdivu je nejlepší se dostat autobusem nebo vlakem, obě nádraží jsou blízko u sebe. Samozřejmě je zde velmi časté spojení do Sofie a alespoň dvakrát denně jede autobus i do Burgasu a Varny. Naopak ubytování je dražší než ve zbytku Bulharska.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Plovdivu i ubytování v Plovdivu.