Základní informace o Veliko Tărnovu

Veliko Tărnovo, bývalé hlavní město Bulharské království v letech 1185 až 1396, zdobí opravdu monumentální středověké opevnění i historické centrum. Leží víceméně uprostřed Bulharska poblíž centrálního Balkánského pohoří. Atmosféra ve městě je tvořena hlavně úzkými dlážděnými uličkami, krásné a starobylé domy ve svahu nad údolím řeky Jantry, bazary, malé obchůdky a také velké množství prudce stoupajících schodů.

Na první pohled je zřetelná pevnost Caravec, tyčící se nad zbytkem města na kopci a dominující celému okolí. Ačkoliv vypadá velice masivně a nedobytně, zdání klame. Ve 14. Století podlehla silnému náporu Turků a s ní padlo i celé město.

Veliko Tărnovo

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Dalším důležitým milníkem v historii města Veliko Tărnovo byl bezpochyby rok 1879, protože toto město se stalo místem setkání Národního shromáždění, které dalo následně vzniknout první bulharské ústavě.

Ve městě najdeme také plno kostelů, nejznámější jsou kostely Trapezica a Světa gora, ve staré čtvrti Varoš se dále nachází kostel svatého Nikolaje a kostel Kirili a Metodi. Také zde najdeme prvky původní turecké architektury, která se projevuje hlavně v domech lemujících ulici generála Gurko. Tyto domy byly původně vystaveny nad okrajem rokle. Na jižním břehu Jantry pak najdeme další kostel, který se jmenuje Sveti Dimitar. Město se stává v létě dějištěm Mezinárodního folklórního festivalu lidových souborů.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Veliko Tărnova i ubytování ve Veliko Tărnovu.