Základní informace o Sofii

Sofie je hlavní město Bulharska, má 1 173 811 obyvatel, nachází se v jihozápadní části Sofijské nížiny a je obklopené masivem Vitoši na jihu, Lozenskou vrchovinou na východě a Starou planinou na severu. Na první pohled překvapí svou jednoduchostí, je občas nazýváno je nejobyčejnější hlavní město Evropy. Centrum Sofie je velice nenápadné, náhodný pozorovatel by ho rozhodně neodhadl na hlavní město evropského státu a je to také asi způsobeno tím, že celá Sofie leží v jedné rovině, takže zde ani není místo, ze kterého bychom mohli přehlédnout větší část města, než ze země.

Sofie

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Sofie je město překypující životem. A také město mnoha tváří. Plné zeleně i sakrálních budov, jehož dominantu tvoří pohoří Vitoša s nádherným masivem, tyčícím se ve výšce přes dva tisíce dvě stě metrů. Na jedné straně lidnaté, pulzující velkoměsto, na straně druhé nádherně klidné pohoří, které prostě nelze přehlédnout. Sofie není městem plným historických památek, ale rozhodně stojí za projití a zhlédnutí. Její historie sahá až k Alexandru makedonskému. Českého návštěvníka určitě pohltí atmosféra, u nás ne až tak obvyklých, pravoslavných kostelů, kterých zde najdeme více než dost. Ať už byly postaveny v prvních staletích našeho letopočtu nebo v minulém století, zanechají ve vás zážitek. Ohromné zlaté kupole Katedrály Alexandra Něvského či skromnější kostel Bojana, jenž je ale o to velkolepější v interiérech, určitě za návštěvu stojí. Navíc je zážitkem i zůstat zde na mši. Úctihodní patriarchové i procesí lidí uctívajících ikony, ve vás stoprocentně zanechají dojem.

Pokud budete mít čas, rozhodně si kromě návštěvy sofijských památek vyšetřete čas i na Národní park Vitoša, vrcholky hor se tyčí přímo nad městem. Nemusíte vystoupat až do nejvyšších poloh, to by měli jen opravdu zdatní turisté, ale určitě stojí za zhlédnutí i množství luk s nádhernými květy a lesů kolem stezek. Pokud budete mít štěstí, můžete dalekohledem vidět i vlky nebo medvědy. Cestování do Sofie je poměrně jednoduché, létají sem přímé linky, jezdí spoje. Vydat se sem můžete i autem, jen počítejte s poměrně dlouhou dobou jízdy.

V centru je malý park, obklopen mešitou Banja Bashi, budovou lázní a zídkou s horkými prameny. Kousek odsud se nachází prezidentský palác, budova parlamentu, hotel Šeraton, pomník sv. Sofie (v překladu Sofie znamená moudrost). Mešita Banja Bashi je v porovnání se současnými mešitami v muslimských zemích docela malá, postavená byla roku 1576, za dob vlády osmanského impéria. Sofijská synagoga je největší sefardská synagoga v Evropě, ačkoliv působí svojí architekturou vcelku nenápadně.

Halite je zvláštní nákupní hala, stojící naproti mešitě a je zdobena krásným průčelím a hodinami. V patře najdeme restaurace a toalety, v přízemí hlavně malé krámky, rozhodně doporučujeme navštívit hlavně kvůli levným, ale dobrým jídlům v restauracích, ale i příjemné posezení po celodenních výletech.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Sofie i ubytování v Sofii.