Základní informace o Sozopolu

Historická Sozopol byla dříve hlavním přístavem oblastí a také velice důležitou kolonií, jejíž hlavní obživa byla obchod s látkami, vínem, obilím, medem a mědí, a díky tomu zde nastal tak velký rozvoj, ve srovnání se zbytkem Bulharska řádově větší. V budoucnu, vlivem dalších událostí o toto výsadní postavení přišla, přesto je dodnes velmi okouzlujícím městem, lákajícím hlavně turisty zaměřené na poznávání historie a kultury Bulharska.

Sozopol

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Je to malé městečko s pouhými 4000 obyvateli, první zmínky o něm najdeme již z roku 610 př. n. l., velkolepost tohoto města bylo srovnávána s antickými Athénami a Milétem. Dříve zde stála na 13 m vysokém podstavci socha Apollóna, později byla odvezena na římský Kapitol. Dnes je Sozopol nejstarší město na bulharském pobřeží, v jehož centru najdeme mimo jiné také krásné a staré dřevěné domy z 19. Století. Sozopol je velice podobný svojí architekturou Nessebaru. Pro Sozopol jsou typické úzké uličky, kamenné zídky, po kterých se šplhá vinná réva a zvláštní malé kostelíky. Plno zdejších domů bylo dokonce zapsáno mezi národní bulharské památky.

Nachází se zde kostel Sveti Georgi a kostel Světa Bogorodica. Tyto kostely se nachází ve staré části města, jež se rozprostírá na skalnatém poloostrově. Moderní část města se nazývá Charmanite, zde není již takové množství historických památek, ale stejně zde najdeme plno zajímavých architektonických úkazů.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Sozopolu i ubytování v Sozopolu.