Pirin (Bulharsko)

Pirin je rozhodně jedno z nejkrásnějších a nejmalebnějších pohoří Bulharska. Je pojmenováno podle víry starých Slovanů v to, že v nich žije bůh Perun, což se postupem času postupně zkomolilo na Pirin. Nejvyšší vrchol měří 2915 (vrchol Vichren) a je třetím největším vrcholem na celém Balkánském poloostrově. Dominantní severní stěna stoupá v prakticky kolmém úhlu do výšky neuvěřitelných 450 metrů, celá tato oblast je národním parkem a přírodní rezervací a tím je zdejší panenská alpská příroda chráněna před nepřijatelnými zásahy civilizace, jež se neustále rozrůstá.

Pirin

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Park se nachází ve víceméně klidné části Bulharska a to je také pravděpodobně příčinou toho, že své útočiště zde našli mnohé druhy evropských divoce žijících živočichů, úpatí hor jsou pokryta hustými smíšenými lesy, výše na těchto svazích můžeme najít také tmavé jehličnaté porosty, místy doplněny strmými žulovými a vápencovými skalami.

Návštěvníci parku jistě uvítají velké množství velmi kvalitně značených tras a cest jak turistických, tak v zimních měsících sloužících pro běhy na lyžích. Je zde velké množství náročností, každý si může sám vybrat podle své fyzické zdatnosti od nejjednodušších tras po trasy, které se doporučují jen zkušeným turistům. Naprostá většina tras je ale spíše méně náročná.

Občerstvení a odpočinek člověk najde v několika horských chatách, které přímo vybízej k přenocování v překrásné a romantické krajině. K několika z nich se dá dojet i autem, známá je chata Vichren v nadmořské výšce 1950 metrů.

Odtud po zaparkování auta je to pěšky pouhé 2-3 hodiny, než vystoupáte na vrchol nejvyšší hory a užijete si nezapomenutelný výhled. Další půvab je v tom, že do národního parku Pirin ročně zavítá jen velmi málo turistů, je to stále moc neobjevená oblast, která přímo vybízí k jejímu prozkoumání.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Bulharska, letenky do Bulharska i ubytování v Bulharsku.