Základní informace o Varně

Varna je s 315 000 obyvatel třetím největším městem Bulharska. Rozkládá se na březích Černého moře a také je to současně největší bulharský přístav. Je také známá kvůli své přímořské oblasti jako jedna z hlavní turistických oblastí, přezdívá se jí „Mořská metropole Bulharska“. Ale také kulturně se zde člověk velmi vyžije, v létě se zde koná například Mezinárodní jazzový festival, kde vystupují umělci největších jmen, Varenské léto či Týden moře. Místní muzeum nabízí pohled na nejstarší poklad na světě (Varenskou kulturu).

Varna

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Historie tohoto města sahá až do roku 4200 př. n. l., tudíž spadá do mladší doby kamenné. Známý nejstarší poklad ze zlata na světě (Varenská kultura) se našel v jednom z hrobů nalezeného pravěkého hřbitova. V modernějších dějinách se zapsalo hlavně tím, že stálo v čele bojů první balkánské a první světové války. Město leží na severní a západním břehu Varenského zálivu a na východním až severovýchodním břehu jezera.

Je zde typické podnebí přímořských oblastí s průměrnou teplotou v červenci 22,8 stupňů. Ve městě samotném najdeme velké množství chrámů různých vyznání. Nejvíce chrámů mají bulharští pravoslavní (14), dále zde najdeme chrám arménských pravoslavných, evangelické kostely, římskokatolické kostely a šíitská mešita.

Také zde najdeme budhistické centrům a modlitebnu adventistů. Varna je sídlem bulharské námořní flotily a to od roku 1896.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Varny i ubytování ve Varně.