Dragalevski manastir (Bulharsko)

Klášter, jehož patronkou je Panna Maria určitě stojí za návštěvu. Nádherný komplex pocházející ze středověku je zajímavý nejen tím, že zde můžete vyhledat klid a pokochat se nádherou poutního místa, ale zároveň se zde koná i velkolepá akce, která určitě stojí za to.

Dragalevski manastir

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Klášter leží asi tři kilometry od bulharské metropole a byl založen patrně ve 14. století. Carem Ivanem Alexandrem v období Druhé bulharské říše. Poté, co byla Sofie obléhána, byl klášter zničen, v 15. století však znovu vystavěn a od té doby se stal útočištěm nejen mnoha poutníků, ale i umělců. Například v roce 1612 sepsal mnich Kasinets z Temešváru seznam středověkých bulharských vládců. Další rukopisy, které zde byly dokončeny, jsou například evangelia a žaltář.

Dnes uvidíte v komplexu budovy tak, jak zůstaly právě od 15. století. V roce 1818 byl rozšířen kostel. Klášter sloužil svému účelu až do 19. století, kdy jej jako své centrum pro revoluční aktivity využíval národní hrdina Vasil Levski. Nyní už je opět klášter klášterem a žijí zde jeptišky.

Pokud se do Bulharska a okolí Sofie vydáte v létě, konkrétně 15. srpna, navštivte Dragalevski klášter. V tuto dobu se sem totiž vydává obrovské množství poutníků, kteří si připomínají Nanebevzetí Panny Marie, k níž se zde modlí.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Bulharska, letenky do Bulharska i ubytování v Bulharsku.