Rila (Bulharsko)

Rila je nejvyšším bulharským pohořím a rozkládá se na jih od hlavního a největšího města Sofie. Najdeme zde nejvyšší místo v Bulharsku, horu Masalu, která je vysoká 2925 m. n. m. V zimě zde najdeme lákadla pro fanoušky zimních sportů, zejména sjezdového lyžování a to ve velmi využívaných střediscích Borovec a Majlovica. Také se zde nachází kostel, jenž byl v těchto nehostiných a divokých horách vystavěn roku 1335 a patří mezi nejobdivovanější turistické místo v Bulharsku, Rilský manastir.

Rila

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Manastir ochraňují pevné a mohutné zdi, díky kterým připomíná spíše pevnost. V roce 1961 byl klášter rekonstruován a bylo do něj přistaveno východní křídlo, které slouží k vystavování klášterních předmětů zapsaných na seznamu UNESCO. Nádhernou výzdobou je charakteristická kupole kláštera.

Je vyzdobena freskami zobrazujícími scény z prostého venkovského života, zatímco v interiéru kláštera můžeme obdivovat složitě vyřezávané ikony, které jsou vykládány lístkovým zlatem. V okolí se nachází také cená příroda, v roce 2000 byl vyhlášen přírodní park Rilský manastir, právě za účelem ochrany okolní flóry a fauny, najdeme zde přes 70 rostlinných a 14 živočišných druhů, které jsou přísně chráněny a jsou dokonce zapsány v Bulharské červené knize.

Rilský manastir je ideálním prostředím pro pěší túry do pohoří Rila, zdatní turisté jsou schopni přejít vrchol tohoto pohoří za 5 dní. Je zde značné množství turistických stezek různých délek a náročností, i tak je ale pro jistotu lepší mít s sebou kompas a mapu, přeci jen není radno ztratit se v takovéto oblasti.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Bulharska, letenky do Bulharska i ubytování v Bulharsku.