Základní informace o Chaskově

Chaskovo (bulharsky Хасково) je oblastní město v jižní části Bulharska. Žije zde 96 194 obyvatel. Podle archeologů byla oblast dnešního Chaskova osídlena již v dobách před sedmi tisíci lety. Velmi dlouhou historii dokazují památky thráckého, římského a středověkého osídlení. V 9. století tu vznikla pevnost, která se později rozšířila na město. To prosperovalo a brzy se stalo centrem svého regionu, rozprostírajícího se mezi řekami Klokotnica, Charmanlijska a Marica. Už ve 14. století sem začal pronikat islám, v souvislosti s rostoucím vlivem Osmanské říše.

Chaskovo

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Roku 1395 tu byla pak otevřena první mešita (Eski camii – stará mešita), první která vznikla na Balkánském poloostrově. Zajímavostí je, že její minaret je mírně nakloněný.

Na konci 18. století již bylo známé pod názvem Marsa. Později se z tureckého názvu Hasköy vytvořilo přidáním slovanské koncovky a změnou první souhlásky dnešní Chaskovo. O další století později se sem začali usazovat více Bulhaři, tehdy město bylo důležitým obchodním centrem na trasách z Edirne a Istanbulu. Později si získalo pověst producenta hedvábí, bavlny a koberců.

Po osvobození roku 1878 se stalo centrem té bulharské oblasti, kde dominoval tabákový průmysl. V roce 1985 oslavilo již 1000 let své existence, při té příležitosti byla otevřena nová zvonice. V roce 2003 tu byla vztyčena 32 m vysoká socha matky Ježíše, Marie. Socha je zapsaná v Guinnessově knize rekordů.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Chaskova i ubytování v Chaskově.