Národní park Vitoša (Bulharsko)

Pokud byste chtěli poznat další tvář Sofie, respektive jejího okolí, určitě se vydejte do národního parku Vitoša. Ten byl v roce 1934 vyhlášen jako vůbec první na Balkánském poloostrově národním parkem. Jezdí sem autobusové linky i lanovky a pro obyvatele Sofie je horský masiv nejbližším místem nejen pro vysokohorskou turistiku, ale i oblíbeným lyžařským centrem.

Národní park Vitoša

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Pokud patříte mezi zdatné turisty, můžete vystoupit až na nejvyšší vrchol celého pohoří. Masiv je vysoký 2290 metrů a nese zlověstné jméno Černi vrah. Patří mezi deset zdejších vrcholů přesahujících 2000 metrů. Ani pokud nepatříte mezi úplně nejlepší a nejzdatnější turisty, můžete do hor vyrazit. Na méně náročných túrách se klikatí stezky a můžete se kochat nádhernými horskými svahy. Určitě si všimnete kosodřevin a uchvátí vás nádherně barevně kvetoucí louky ve vysokých polohách.

Pokud budete mít trochu štěstí, určitě můžete v dálce spatřit medvědy či vlky a další poměrně vzácná zvířata. V parku najdete i přírodní zajímavosti, například Kamennou řeku, která se nachází podél řeky Vladayska nebo Zlaté mosty.

Vitosha se stala v roce 1934 prvním národním parkem na Balkáně. V roce 1935 byla na vrcholu hor postavena meteorologická stanice, která dodnes funguje. Slouží také jako útočiště pro turisty a je zde i ředitelství horské služby.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Bulharska, letenky do Bulharska i ubytování v Bulharsku.