Jazyk v Bulharsku

Oficiálním jazykem Bulharska je bulharština. Dále je tu možné se domluvit rusky, německy, ale velmi špatně anglicky. Bulharština je slovanský jazyk, patří do skupiny jihoslovanských jazyků. Na první poslech má podobný přízvuk ruštině, příbuzné jazyky bulharštiny jsou: makedonština, srbština a chorvatština. I když je bulharština slovanský jazyk, není nám běžně srozumitelná. I když při pomalé a zřetelné řeči lze odhadnout téma rozhovoru.

Bulharsko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Typickým znakem bulharštiny je tvrdý znak jer. Používá se jako samohláska. V praslovanštině se tyto tvrdé znaky používaly velmi často, ale v dnešní češtině se již nezachovaly. Tvrdé znaky přešly do obyčejného “e”. Bulharština téměř nemá pády, jediný lišící se pád je pád první, ale to také není vždy pravidlem. Pátý pád se téměř nepoužívá. Proto také když budete chtít mluvit s Bulhary, rozhodně neskloňujte.

Zvláštností bulharštiny je používání určitého členu. Ten se často používá v angličtině či němčině. Rozdílem ale je, že určitý člen v bulharštině se dává až za dané slovo. Používá se u slov, o kterých už nějakým způsobem byla řeč. Bulharským písmem je cyrilice, která je velmi podobná ruské azbuce. Mimika Bulharů je velmi zvláštní. Raritou je, že kroutí jinak hlavou než ostatní národy Evropy. Jejich kývání hlavou ve smyslu „ANO” znamená u nás „NE” a naopak.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Bulharska, letenky do Bulharska i ubytování v Bulharsku.