Jídlo v Bulharsku

Bulharské jídlo je levnější než u nás, kuchyně je takovou zvláštní kombinací mnoha stylů, najdeme zde inspiraci ze středoevropské, východoevropské, balkánské, turecké a řecké kuchyně, zjednodušeně se dá říci, že základními potravinami bulharské kuchyně jsou sýry a jogurty. Je tu znát výrazná podoba s řeckou kuchyní, většinu bulharských národních jídel nalezneme i v Řecku, i v Turecku. Často používanými surovinami jsou ryby, maso a zelenina.

Bulharsko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Typické bulharské jídlo je balkánský sýr a šopský salát. Opravdový balkánský sýr není vůbec kyselý, ani přesolený, chutná lehce po másle a tak je ideální k dochucování šopského salátu. Jeho jemnost oceňují turisté z celého světa. Šopský salát v Bulharsku tvoří okurky, rajčata, cibule, někdy je možné přidat i papriku. Zálivky se používá pouze decentně a skládá se hlavně z vinného octa. U nás se jídlo začíná polévkou, ale v Bulharsku je to právě salátem.

Balkánský sýr se nazývá dle balkánského pohoří, které prochází celým Bulharskem. Šopský salát se zase jmenuje dle Šopska, které leží blízko od Sofie. Šopsko je horská oblast. Další raritou v bulharské kuchyni je bulharský chléb, je velmi podobný naší vece, pouze jeho rozměry jsou odlišné. Je velký a kulatý, musí se podávat čerstvý, protože velmi rychle tvrdne.

Bulharsko

Typické v Bulharsku je i podávání polévek, někdy jsou vnímány dokonce i jako hlavní jídlo, nejtypičtější polévkou je fazolová polévka. Díky přímořské poloze Bulharska se zde podává mnoho různých druhů rybích polévek. K polévce se vždy přidává k přikusování chléb.

Typickým pitím v Bulharsku jsou minerální vody, káva a pivo. Zvláštností Bulharska je, že pokud si objednáte čaj, tak vám automaticky přinesou bylinkový. Pokud chcete jakýkoliv jiný, musíte o něj požádat. Čaj se podává v malém množství. Pivo má v Bulharsku dokonce i své vlastní značky, známé jsou například Kamenitza, Zagorka, Ledenika a Bolijarka. Tvrdí se dokonce, že bulharské pivovary zakládali Češi.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Bulharska, letenky do Bulharska i ubytování v Bulharsku.