Základní informace o Perniku

Město ležící asi 30 km od Sofie má asi 80 tisíc obyvatel. Je hlavním městem Pernické oblasti a leží mezi horami Viskiar, Ljubin, Vitoša, Golo Burdo. Jeho historie sahá do 4. století před naším letopočtem, kdy zde byla založena thrácká pevnost. Později město osídlili Římané a na počátku devátého století se Pernik stal součástí Bulharské říše. Představoval významnou pevnost. Zajímavý je samotný název města, který v nás evokuje dezert nebo město Pardubice. Jméno se skládá s největší pravděpodobností ze jména slovanského boha Peruna a přípony nik. Poprvé se o něm mluví v památkách z 9. století.

Pernik

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Svůj velký význam mělo město i ve středověku, kdy mezi sebou válčili bulharský car Samuel a Byzantská říše. Ksakra Pernický zde odrazil velké množství byzantských útoků. Později se město, stejně jako zbytek Bulharska, dostalo pod nadvládu osmanských Turků. Ve 20. století se prudce rozvíjelo a to zejména díky uhelným dolů a těžkému průmyslu.

Kromě památek z období římského či pozůstatcích po Turcích, které najdete přímo v centru města, je Pernik znám i svými dvěma fotbalovými tými – PFC Minyor Pernik a FC Metalurg. Pokud pojedete do Bulharska v lednu, určitě se sem vydejte na mezinárodní festival maškarních her Surva.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Perniku i ubytování v Perniku.