Spišský hrad (Slovensko)

Hrad leží na vápencové skále v nadmořské výšce 634 metrů nad mořem. Hrad je národní kulturní památkou a je jedním z největších hradních komplexů střední Evropy. Historie hradu je opravdu bohatá, skála, na které hrad stojí, byla osídlena už v mladší a pozdní době kamenné. Na přelomu našeho letopočtu se tu vytvořilo velké opevněné hradiště. Po zániku tohoto hradiště vzniklo jiné na sousedním kopci. Teprve poté se začal budovat Spišský hrad.

Spišský hrad

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Zajímavé je důmyslné opevnění někdejší hlavní brány, ze kterého dnes zbyly jen zděné sloupy. Původně byly pospojované dřevěnými kládami a tvořili první linii obrany hradu proto vetřelcům. Za sloupy je hluboký příkop a vysoká zeď. Uvnitř komplexu je nádvoří, kde stál dům purkrabího a ubytovny posádky. Naproti vstupu do hradu je do skály zapuštěná cisterna, která je s povrchem spojena úzkým otvorem. Je tu také románská brána, před kterou jsou zdi z 18. století. Jsou tu původní gotické a renesanční obytné budovy, dnes upravené jako vyhlídkové plochy.

Hrad je pro veřejnost otevřen od března do října, každý den od 9 do 17, v letních měsících až do 19 hodin. Základní vstupné činí 5€. K Spišskému podhradí se dostanete autem, kde můžete využít bezplatné parkoviště, k hradu se pak dostanete pěšky asi za hodinu. Výstup se opravdu vyplatí, protože jen ze samotného hradu je kouzelný výhled a je zde samozřejmě co obdivovat.