Základní informace o Pieninách

Pieniny jsou turisticky velmi atraktivní oblast a pohoří na hranicích Slovenska a Polska. Slovenská část pohoří Pieniny, tzv. Zamaguří, leží v severní části Spiše. Polské Pieniny se nacházejí na území takzvaných Východních Beskyd. Pieniny jsou ideální místo pro aktivní dovolenou, především pro pěší turistiku. Nejčastěji navštěvovaná místa jsou vrcholy Tři korunky a Sokolica na polské straně a Prielom Dunajca na slovenské straně. Oblast nabízí širokou nabídku ubytování. Za hlavní centrum oblasti Pieniny se obvykle považuje Spišská Stará Ves. Odtud se dají podnikat celodenní výlety do širokého okolí.

Pieniny

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V roce 1967 byla slovenská část oblasti Pieniny vyhlášena Národním parkem. V roce 1997 bylo území Národního parku Pieniny rozšířeno na 3750 ha. V polské části byl národní park vyhlášen již v roce 1932. V roce 1955 byl Pieniński Park Narodowy rozšířen na území 2231 ha.

Pieniny tvoří horský masiv, jehož dominantní vrcholy leží na polské straně. Jsou to vrcholy Sokolica (747 m n.m.) a Tři korunky (Trzy korony, 982 m n.m.). Na slovenské straně jsou nižší vrcholy, například Holica (828 m n.m.) . V některých částech zdejších Haligovských skal se nacházejí jeskyně, které ale nejsou veřejně přístupné. Nejznámější z nich jsou jeskyně Aksamitka, Zbojnická jeskyně, Jezevčí jeskyně, Kozí jeskyně či Medvědí díry.

Mapa lokality

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , autobusové jízdenky do Pienin, letenky do Pienin i ubytování v Pieninách.