Základní informace o Žilině

Ve městě žije necelých 85 tisíc obyvatel. Město leží na okraji Žilinské kotliny a v jeho okolí se nacházejí Malé Fatry, Strážovské vrchy, Suĺovské vrchy, Javorníky a Kysucká vrchovina. Malá osada vznikla na území města už v roce 1208, a z tehdejší doby pocházejí také první zmínky o městě (území bylo osídlené už i ve starší době kamenné). Ve městě se nachází Žilinská univerzita (1912). Žilina je jedním z pěti slovenských měst, kde se nachází trolejbusová dopravní síť (má osm linek). Od roku 2000 stojí nedaleko města průmyslový závod korejské automobilky KIA.

Žilina

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Historické jádro města je památkovou rezervací. Charakteristickým znakem je středověký půdorys a gotická urbanistická struktura. Mnoho zdejších staveb patří na seznam chráněných kulturních památek. Náměstí, zvané Mariánské pochází z 12. století a zdobí ho kostel svatého Pavla nebo městská Radnice. Je zde také secesní budova z roku 1911, kde dnes sídlí Považská galerie umění.

Jednou z dominant města je Burianova věž (renesanční styl, 1530), která se tyčí do výšky 46 metrů. Jedná se vlastně o zvonici blízkého římskokatolického farního kostela. Velmi zajímavou památkou je katedrála Nejsvětější Trojice. Stavba má jednu loď, která je na západě zakončena věží vysokou 51 metrů. Jednou z nejvýznamnější žilinským památek secesní architektury je Rosenfeldův palác, který byl postaven roku 1907. Od devadesátých let zde sídlí banky.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , autobusové jízdenky do Žiliny, letenky do Žiliny i ubytování v Žilině.