Základní informace o Ružomberku

Ružomberok se nachází na severu země, v Žilinském kraji, na soutoku řek Váh a Revúca. Je na severozápadním okraji Nízkých Tater, v nadmořské výšce 496 m. Je to ideální startovní bod pro výlety do Nízkých Tater, Velké Fatry a Chočských vrchů. Historie města Ružomberok sahá do 13. století, jelikož první písemná zmínka pochází z roku 1233. V roce 1318 získal Ružomberok městská práva a od roku 1390 se město stalo součástí hradního panství Likava. To ale nemělo blahý vliv na rozvoj města a spíše mu uškodilo. Až v roce 1848 získal Ružomberok právo na pořádání dvou výročních jarmarků (v neděli před svátkem Nanebevstoupení Páně a na Ondřeje) a konat týdenní trhy ve čtvrtek. Později Král Ferdinand III. rozšířil toto právo na další dva výroční trhy, které se konaly po svátku Tří králů a na Michala. Město Ružomberok se tak začalo rozvíjet obchodně a i řemeslně. Stalo se z něj významné obchodní centrum.

Ružomberok

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V 19. století se pak stalo město jedním z nejvýznamnějších průmyslových center na Slovensku. Zajímavé je, že se ve městě Ružomberok narodil známý slovenský politik Andrej Hlinka a také tam byla založena Slovenská banka. V roce 1944 tam vypuklo Slovenské národní povstání. V současnosti žije ve městě Ružomberok více než 30 000 obyvatel a je to významné centrum cestovního ruchu.

Mezi nejvýznamnější památky patří Náměstí Andreje Hlinky, římskokatolický kostel sv. Ondřeje ze 14. století, neobarokní městská radnice, židovská synagoga z roku 1880, zámeček sv. Žofie, klášterní kostel sv. Kříže a evangelický kostel z 20. století. Nejnavštěvovanější muzeum je Liptovské muzeum, které má několik zajímavých expozic. Ružomberok je také sídlem Galérie Ľudovíta Fully, což je externí pracoviště Slovenské národní galerie. Nad městem se nachází Kalvárie se 14 zastávkami. Součástí obce je také osada Vlkolínec, která je díky své zachovalé vesnické architektuře zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Mapa města