Základní informace o Prešově

Prešov se nachází ve východní části země a je obklopeno Slanskými vrchy a Šarišskou vrchovinou. Ve městě žije něco málo přes 91 tisíc obyvatel. Svou rozlohou je Prešov třetím největším městem na Slovensku. První známky osídlení tohoto území pocházejí z doby kamenné. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1247. Městské výsady byly Prešovu uděleny v roce 1299. Město zaznamenalo největší rozkvět ve 14. a 15. století, kdy se tu zakládalo mnoho cechů, a rozvíjela se výstavba. Mezi nejzajímavější prešovské památky patří františkánský kostel sv. Jozefa, řeckokatolická katedrál sv. Jána Krstileľa, řeckokatolický biskupský palác, chrám sv. Alexandra Nevského nebo jedna z nejsarších synagog na Slovensku, Židovská synagoga.

Prešov

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Pokud ve městě zatoužíte po kultuře, můžete navštívit některé ze šesti divadel, které se ve městě nacházej, například Divadlo Alexandra Duchnoviča nebo Divadlo Portál. Jsou tu také dvě kina (Scala, Cinemax). Zajímavá je také prohlídka Krajského muzea nebo Muzea vín.

Prešov je také známý jako město hudby. Narodilo se zde mnoho úspěšných hudebníků i skupin působících v mnoha oblastech hudby. Je tu plno koncertních místností a klubů, například Véčko, Bizarre, Christiania, City Club, Wave, Netopier, Insomnia a mnoho dalších. Konají se zde také hudební festivaly (Dobrý festival, Sigortus, ImROCK FEST, Festival zlej hudby nebo Jazz Prešov). Při oslavách města se přímo v centru, na Hlavní ulici, konají open-air koncerty.

Mapa města