Základní informace o Košicích

Košice jsou druhým největším městem na Slovensku. Žije zde asi 234 237 obyvatel. Nachází se 20 kilometrů od maďarských hranic. Sídlí zde Ústavní soud Slovenské republiky. Košice jsou přirozenou metropolí východních Slovenska. V roce 2013 se Košice stanou Evropským městem kultury. Košice jsou hospodářským centrem a křižovatkou dopravních tras. Nachází se zde hned několik vysokých škol, Technická univerzita, Univerzita veterinárního lékařství a mnoho dalších vysokých škol. Na území města je rozlohou největší zoologická zahrada ve střední Evropě, stejně tak je největší i botanická zahrada, která má navíc obrovskou sbírku kaktusů.

Košice

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Historie města sahá do 10. století. Košice, jako první evropské město (1369), získalo vlastní erbovní listinu. Dějiny města jsou velmi úzce spjaty s obchodem a řemeslem, dříve tu bývalo mnoho řemeslných cechů, s výrobky se pak obchodovalo na Balkáně a v severních částech Evropy.

Ve městě se nachází nejvýchodněji postavená gotická katedrála v celé Evropě, katedrála sv. Alžběty. Tento Dóm má dvojité točité schodiště (jedno z pěti v Evropě). Historické centrum Košic je největší městskou památkovou rezervací na Slovensku a rozhodně stojí za návštěvu. Na Hlavní ulici stojí plno gotických barokních kostelů, je zde pěší zóny s příjemnými kavárnami a butiky. Nachází se zde také fontána, která je propojená se zvonkohrou a okolo které je krásný park. Zajímavá je také barokní městská radnice, Biskupský palác nebo Župní dům, kde je umístěna Galerie Julia Jakobyho. Můžete se také projít košickým podzemím, kde se nachází archeologický komplex Dolná brána.

Ve Východoslovenském muzeu si můžete prohlédnout košický zlatý poklad (jeden z největších evropských zlatých pokladů), který je umístěn ve speciální trezorové místnosti. V areálu Košického letiště je zajímavé Muzeum letectva, které dokumentuje vývoj letectví od počátku až do roku 1943. Velmi zajímavé je také Technické muzeum, které se soustřeďuje na zobrazení historie hutnictví, strojírenství, zámečnictví, kovářství, energie, fyziky a chemie.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , autobusové jízdenky do Košic, letenky do Košic i ubytování v Košicích.