Základní informace o Trenčianských Teplicích

Trenčianske Teplice je lázeňské město nachází se v severozápadní části země, v Trenčínském kraji, v pohoří Strážovské vrchy, cca 12 km od města Trenčín, na řece Teplička. Zdejší prameny už museli znát na začátku našeho letopočtu lovecké národy Kvádové a Markomani. Poznaly je údajně i římské legie, o čemž svědčí nápis na trenčínské hradní skále z roku 179 n. l.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1247. Od 13. do 19. století patřili Trenčianske Teplice s termálními prameny majitelům Trenčínského hradu. Největší zásluhu na rozvoji lázní měla rodina Llésházyovců, které patřily 241 let. V té době byly Trenčianske Teplice jedněmi z nejvýznamnějších lázní v Rakousko - Uhersku.

Trenčianské Teplice

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V roce 1835 koupil lázně vídeňský finančník Juraj Sina, který ji přebudoval a zmodernizoval. Jeho syn Šimon zde nechal postavit hotel a rozšířil lázeňský park. Jeho dcera Ifigenie nechala v roce 1888 přistavět lázeňský dům Hammam, který byl postaven v orientálním maurském slohu a dnes je nejvzácnější historickou památku města Trenčianske Teplice. I dnes jsou zdejší lázně poměrně hojně vyhledávány. K dispozici je zde 5 léčivých pramenů. Jedná se sádrově-sulfidické vody o teplotě 36 až 40° C. Využívá se také zdejší minerální bahno, které se používá na zábaly. Lázně Trenčianske Teplice léčí hlavně nemoci pohybového ústrojí a nervová onemocnění. Pro lázeňské hosty tu je mnoho hotelů, penzionů i lázeňských domů. Většina z nich je situována přímo v centru města. Mezi nejvyhlášenější patří Hotel Flóra, Park hotel na Baračke a hotelový komplex Most Slávy.

Trenčianske Teplice také nabízejí hostům bohatý kulturní život. Je tu Kino Pramen a pravidelné se zde koná mnoho kulturních akcí, na kterých vystupují významní čeští a slovenští umělci. Nejvyhlášenější festivalem je filmový festival ART FILM, který se koná vždy na začátku léta, na konci června. Tuto akci navštívily takové hvězdy jako je Gina Lollobrigida, Sophia Loren, Ornella Muti či Jean-Paul Belmondo. Dále je to festival komorní hudby HUDEBNÍ LÉTO, který je nejstarším festivalem komorní hudby ve střední Evropě. V okolí města Trenčianske Teplice se nachází mnoho památek – hradů, zámků, muzeí i nádherná příroda. Turisté jistě ocení značené turisticé trasy na Omšenskou Banu či na Hlavník.

Mapa města