Historie Slovensko

Už v první století našeho letopočtu se na území Slovenska nacházelo Vaninovo království. V pátém století se území dostalo pod nadvládu Avarů a poté se stalo součástí Sámovy říše. V té době zde vznikly dvě správní části, Nitranské a Moravské knížectví, které se později sdružili do Velké Moravy. Na začátku desátého století se zde usadili Maďaři. První větší útrapy zažilo území ve třináctém století, kdy území napadli Turci. V následujících letech se zde uskutečnili husitské vpády. Za vlády Jagellonců zde byla založena bratislavská univerzita. V roce 1526 se země, která byla součástí Uher, stala součástí Habsburské říše. Hlavním městem Uher se stala Bratislava.

Slovensko

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V devatenáctém století se zde začali projevovat snahy o národní identifikaci a samostatnost. Tyto snahy byly spojené s národním obrozením a s osobou Ľudovíta Štúra. Po první světové válce a zániku Rakouska – Uherska, se 28. října 1918 ze dvou jeho nástupnických států, Čech a Slovenska stává jednotný stát Československo. V roce 1938 vzniká Slovenský štát (pod nadvládou nacionalistů) a země se poprvé odděluje od Česka. Po skončení války se slovenskou opět stává součástí Československa. Padesátá až devadesátá léta se nesou ve stínu východního sovětského komunistického bloku. Komunistická vláda padá sametovou revolucí v listopadu 1989. Až do konce roku 1992 vládne demokratickému Československu Václav Havel. Dne 1. ledna 1993 se obě země stávají nezávislými a vzniká Slovenská republika.

Sametová revoluce přinesla tržní reformy, došlo ke zrychlení tempa hospodářského růstu a k dalším ekonomickým reformám. Slovensko ale bylo, a stejně jako Česká republika stále je, sužováno věčnými politickými konflikty a aférami, což poněkud stěžuje další rozvoj. V roce 1995 podalo Slovensko oficiální žádost o členství v Evropské unii a 1. května 2004 se členem stalo. Země také, v červnu 2009, přijala evropskou měnu EURO (převodní kurz slovenské koruny vůči euru byl stanoven na 30,126).