Základní informace o Turčianských Teplicích

Turčianske Teplice je známé lázeňské městečko na Slovensku. Nachází se v centrální části země, v nadmořské výšce 518 m, na úpatí výběžku Velké Fatry. V současnosti žije ve městě Turčianske Teplice přibližně 7 000 obyvatel. Turčianske Teplice patří k nejstarším lázním na Slovensku. Historie obce sahá až do roku 1281, kdy král Ladislav IV. daroval toto území s prameny hraběti Petrovi. Díky pobytům významných evropských panovníků v 17. století, kdy si vzal Turčianske Teplice pod ochranu král Matyáš, tam došlo k výstavbě prvních kamenných lázeňských budov a účinky místní termální vody se brzy staly věhlasnými. První hotel byl ve městečku Turčianske Teplice postaven v roce 1885 a jmenoval se Alžběta. Až do roku 1948 se město jmenovalo Štubnianske Teplice.

Turčianske Teplice

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V současnosti patří Turčianske Teplice k nejvyhledávanějším lázním na Slovensku. Místní termální voda má teplotu 40 - 47 °C. Je to síranově-hydrouhličitanovo-vápenatě-hořečnatá, slabě mineralizovaná voda, která je vhodná k léčbě pohybového ústrojí, ledvin, močových cest, ženských nemocí, nemocí trávicího ústrojí, onkologických nemocí a nervových onemocnění. Lázně Turčianske Teplice nabízejí veškerý servis, který uspokojí i ty nejnáročnější lázeňské hosty. V obci je pro hosty mimo lázeňských domů Velká Fatra, Aqua (***) a Malá Fatra (*) k dispozici i vodní svět SPA & AQUAPARK, termální koupaliště, lázeňský park, lesopark Bor, rodný dům malíře Mikuláše Galandy a lanové centrum.

Turčianske Teplice nabízejí také bohatý kulturní život. Mezi nejvyhlášenější akce patří Hudební kulturní léto, Kovářské dny (ukázka práce kovářů ze Slovenska i zahraničí), Dožínkové slavnosti a Dny města Turčianske Teplice. V zimě jsou tam Vánoční trhy a akce Psí spřežení. Okolí města je ideální místo pro aktivní dovolenou jak v létě, tak i v zimě. V létě můžete vyrazit do okolních pohoří Velká Fatra (východ), Malá Fatra (sever) a do Kremnických vrchů (jihovýchod). Nejoblíbenější je značená stezka na Žarnovickou dolinu a na hlavní hřeben Velké Fatry. V zimě jsou v okolí lyžařská střediska Snowland Valčianska dolina a lyžařské středisko Jasenská dolina. Nedaleko se také nachází snad nejkrásnější slovenský zámek – zámek Bojnice a jedna z nejstarších slovenských zoologických zahrad - Zoo Bojnice.

Mapa města