Základní informace o Slovenském ráji

Tento národní park se nachází ve východní části Slovenska. Od roku 1964 je chráněnou krajinnou oblastí. Rozkládá se na rozloze 19763 hektarů. Pro Slovenský ráj jsou charakteristické rokle s vodopády. Na plošinách se nacházejí závrty, škrapy, podzemní jeskyně a díry.

Slovenský ráj se skládá převážně z vápenců a dolomitů. Oblast byla původně velkým plošným celkem, který říční toky postupně rozdělili na několik ploch. Nachází se zde více než 180 podzemních útvarů.

Slovenský ráj

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Zajímavá je například Stratenská jeskyně, která je doposud s části neprozkoumaná. Veřejnosti je také zpřístupněna Dobšinská ledová jeskyně. Žije zde více jak na 4000 druhů bezobratlých živočichů, na 2000 druhů motýlů, 400 druhů hmyzu. Spatřit zde můžete například vlka, rysa, orla skalního, jestřába lesního nebo medvěda hnědého. Nachází se zde také přes 900 druhů rostlin, z nichž 35 je plně chráněných.

V parku se nesmíte pohybovat a stanovat mimo vyznačené turistické chodníky a místa. Všechny tyto turistické body jsou otevřené po celý rok. Informace o schůdnosti roklí poskytuje Horská záchranná služba.

Mapa lokality