Základní informace o Vysokých Tatrách

Tatry jsou nejvyšším bodem systému Karpat. Vyskytuje se zde mnoho vzácných rostlin a živočišných druhů. V roce 1948 byl vyhlášen Tatranský národní park (nejstarší park na Slovensku). Tatry patří do biosférické rezervace (společně s parkem Tatrzanski Park Narodowy, ležící na území Polska), která je pod ochranou UNESCO. K zachování přírodních hodnot slouží zajištění dodržování omezení, které jsou nastíněna v návštěvním řádu parku.

Vysoké Tatry se začaly formovat do podoby pohoří v mladších třetihorách. Původně dosahovaly Tatry výšky asi 3000 metrů, tvary vrcholů a hřbetů bylo oblé a tvořili náhorní planinu.

Vysoké Tatry

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Začátkem čtvrtohor se začalo podnebí ochlazovat a nastala doba ledová. Vlivem studeného počasí vznikly v dolinách horské ledovce a neustále přibývající led začal vytékat, přičemž při pohybu svou vahou začal prohlubovat údolí a utvářet jej do podoby, kterou známe dnes.

Tatry jsou tvořeny dvěma geomorfologickými celky, Západní Tatry a Východní Tatry. Do Západních Tater řadíme Roháče, Liptovské Tatry, Červené vrchy, Liptovské kopy a polské Tatry Zachodnie. Do Východních Tater patří Vysoké Tatry a Belianské Tatry. Tatry leží v pásmu mírného vnitrozemského podnebí, průměrná denní teplota je 0 stupňů Celsia. Převládají zde jihozápadní a západní větry přinášející velmi často déšť nebo další ochlazení. Sněhu si můžete v Tatrách úžit po 6-8 měsíců, někde dokonce celý rok.

Na území Národního parku se nachází asi dvě stovky ples, voda v nich má proměnlivou barvu v závislosti na okolí, na složení dna a na množství rozpuštěných minerálů. Nejhlubším plesem na území Slovenska je Velké Hincovo pleso, které je hluboké cca 53 metrů. Nejvýše položené pleso je Modré pleso, které leží ve výšce 2192 metrů nad mořem. Je zde také řada vodopádů, nejvyšší je Kmeťov vodopád, který je 30 metrů vysoký.

Vstup do parku je zpoplatněn. U vstupu do dolin většinou naleznete parkoviště, na všech se platí parkovací poplatky (mimo zimního období, to je parkování zdarma).

Mapa lokality