Zajímavá místa na Maltě

Maltské souostroví bývá občas popisováno jako jeden velký skanzen, do kterého každá historická epocha přidala své typické stavby. Malé bílé krabicové domky severoafrického typu střídají okázalé barokní kostely nebývalých rozměrů. Najdeme tu honosné městské aglomerace na severu Malty, stará opevněná města, desítky vesniček a prastarých samot na venkově. Chámy, pevnosti, obranné věže. Nejstarší stavby na ostrovech jsou možná 7 tisíc let staré a jejich vznik je stále opředen tajemstvím.

Malta

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Ostrovní architekturu výrazně poznamenala i 250 let trvající vláda rytířů řádu johanitů. Zanechaly tu po sobě především skvosty v barokním slohu. Oku zalahodí starobylá opevněná Mdina, stejně jako barokní perla Valletta, tradiční městské domy v zálivu St. Paul’s Bay, vesnické domky farmářů na jihu Malty anebo zcela odlišná architektura na sousedním ostrově Gozo - ve Victorii i na venkově. A kostely? To je dlouhá kapitola! Na Maltě jich je přes 400 a jsou dokladem ostrovního bohatství, církevní moci i pokory věřících.

Moderní architektura je okázalá, nejen velké stavby, ale i rodinné domy často využívají dovezených materiálů, což místy působí nesourodě. Některé narychlo stavěné turistické komplexy, někdy i celá turistická letoviska jakoby zapomněla na jedinečnost místní architektury. Většina civilních staveb na ostrovech je nízkopodlažních, nad nimi vyčnívají okázalé sakrální stavby. Nejvyšší budovou na Maltě býval Preluna Towers Hotel ve městě Sliema, postavený v roce 1969. Se svými 13 poschodími měří 40 m a pořádají se v něm oblíbené závody v „běhu do vrchu“. Navzdory četným protestům veřejnosti vyrostla v roce 1997 v nedalekém Paceville 22-podlažní budova Portomaso Tower, dosahující výšky 87 m. Té patří výškový primát v současnosti.

Mezi zajímavá místa patří např. krásné město ze 16. století Valletta. Jeho ulice byly navrženy tak, aby byly co nejdéle ve stínu. Mezi hlavní atrakce La Valetty patří zahrada Barrakka, Palác Velmistra - dnes muzeum a sídlo parlamentu a prezidenta v jednom - a pevnost St. Elmo, kde jsou stráže oblečeny ve středověkých uniformách a čas od času se poperou.

Malta

Dalším starobylým městem je Mdina, stará asi 3000 let. Jednou z nejstarších a archeologicky nejdůležitějších památek je magalitický Hagar - údajně nejstarší stavba na světě (asi 3800 př. n. l.). Zajímavým místem je také ostrov Gozo. Středověké stavby, ještě starší paláce a žádní turisté. Pobřeží je skalnaté, nachází se zde spousta jeskyní a pěkné pláže. Další ostrov Comino je ostrovem bez aut. Vhodné pro klidné procházky po skalách, šnorchlování a koupání. Město Mosta se proslavila svým kostelem, který disponuje obrovskou nepodpíranou klenbou. Tato klenba je jedna z největších na světě - průměr 40 m.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy na Maltu, letenky na Maltu i ubytování na Maltě.