Základní informace o Gżiře

Gżira (Il-Gżira) je jedno z nejrušnějších měst na ostrově Malta ve Středozemním moři. Nachází se na severovýchodě ostrova nedaleko hlavního města Malty – Valetty. Do města Gżira se dostanete snadno pomocí letecké dopravy na mezinárodní letiště Luqa, které se nachází přibližně 6 kilometrů jižně od města. Odtud můžete využít některé z autobusových linek nebo si zapůjčit auto v některé z půjčoven. Výjimkou zde nejsou ani taxi služby nebo využití lodní dopravy. Město Gżira je vyhlášeným místem pro kotvení jachet a plachetnic. Turisté zde mohou využít některé z nabídek pro okružní nebo vyhlídkové plavby.

Gżira

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Město Gżira je často považováno za bránu do sousedního města Sliema, vzdáleného přibližně 1 kilometr. S ním je také spojeno 3 kilometry dlouhou promenádou, na které se nachází mnoho obchodních center, parků, restaurací, barů a obchodů se suvenýry. Z hlavní promenády si můžete vychutnat pohled na hlavní město Valetta, který je nejkrásnější za nočního osvětlení.

Gżira je také univerzitní město. Na jeho půdě se nachází Univerzity of Malta, která poskytuje nejvyšší vzdělání ve státě Malta. Ve městě Gżira je k dispozici také nemocnice. Turisticky atraktivní se staly nejenom hlavní promenáda a Fort Manoel, ale také starý fotbalový stadion – Empire Stadium, postavený v roce 1922 s kapacitou až 30 000 míst. Dalším zajímavým místem je Yacht Marina a přilehlé zahrady. Pro rodiny s dětmi je na okraji Manoel Island – Duck´s village – barevný domov pro kachny, které zde nalezly útočiště. Bohužel, i přes svou přímořskou polohu nemá Gżira žádné pláže. Nejbližší pláž se nachází v nedalekém městě Sliema, vzdálená asi 2 kilometry.

I přes rostoucí turistický ruch a přestavbu města před necelými deseti lety zde stále můžeme nalézt i několik typicky maltských obydlí v centru města. Z historických památek stojí za zmínku například farní kostel Gżira věnovaný Panně Marii z Karmelu s překrásnými freskami. Zřejmě nejnavštěvovanější památkou v okolí města Gżira je Fort Manoel – pevnost postavená na ostrově Manoel Island, který je s městem Gżira propojen pouze asi 300 metrů dlouhým mostem. Fort Manoel byla postavena v roce 1726 pro obranu přístavu Marsamxett a naskýtala útočiště pro 500 vojáků. V objektu se nalézají pozůstatky cvičiště pro vojáky, pasáže, lazaret a kaple sv. Antonína Paduánského.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Gżiry i ubytování v Gżiře.