Jídlo na Maltě

Typická maltská kuchyně odrážela život maltských obyčejných lidí a byla jednoduchá jako oni. Hlavní jídlo bývalo večer, v poledne se drobní farmáři, řemeslníci, zřízenci a dělníci v loděnicích spolu s rybáři a zedníky spokojili velkými kusy namazaného vynikajícího maltského chleba. Někdy byla jeho vydlabaná dutina vyplněna rajčaty, olejem, olivami, ančovičkami a nebo sýrem. To vše zapíjeli sklenku vína. Před rozmachem turistiky bylo na Maltě restaurací jen málo – a ty sloužily zejména chuti anglických vojáků a námořníků. Jejich hlavními chody tedy bývala smažená vejce, „ham and eggs“, ryba s čipsy a čaj, maximálně steak a kuřata na rožni.

Malta

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Všechno se však velice změnilo. Maltské restaurace skvěle připravují jídla mezinárodní kuchyně, vyrojily se restaurace malajské, indické, čínské, řecké, ba i maďarské, a zároveň se znovu objevily i dávné slavnostní recepty maltské kuchyně. Jak se ve Středozemí obvyklé, jídla jsou připravována na oleji, často olivovém. Zelené koření (petržel, celerová nať, bazalka, rozmarýn a oregáno) se používají proti italské kuchyni střídměji.

Kořenová zelenina je zastoupena jen mrkví. Maltská kuchyně využívá celoroční dostupnosti zelí a dýní, dále brokolici, obrovské květáky, baklažány, kedlubny, ředkve i ředkvičky a v zimě artyčoky. Pepřem se v maltské kuchyni dost šetří a pálivá paprika je pro ni exotická, zato sladké zelené papriky a olivy mohou vstoupit bezmála do každého pokrmu.

Těstovinová jídla obsahují rikottu nebo omáčky na bázi rajčat či rajského protlaku s olejem a mletým masem. Typickým pokrmem je timpana: makaróny zapečené v lístkovém těstě a omáčce z rajčat, cibule, mletého masa (tradiční recepty uvádějí i kuřecí játra nebo polovinu vepřového mozečku). Povrch je polit šlehanými vejci a posypán parmezánem. Původně sicilské jídlo na Maltě zcela zdomácnělo. Podobné je to s ravjul, což jsou italské ravioli, taštičky z těsta bez tuku, plněné rikottou, vejci, strouhaným sýrem a posekanou petrželovou natí. Podávají se s rajským protlakem a typické maltské jídlo z rýže, která se zapéká zalita omáčkou s masem nebo anglickou slaninou, rajským protlakem, vejci a parmezánem, do zvláště dobré musí přijít i špetka šafránu.

Masité pokrmy velmi často využívají lehkého králičího masa – říká se jim fenkata. Většinou je králíka podáván dušený je i skvělý „koláč“ torta tal-fenek plněný kousky králičího a vepřového masa spolu s obvyklými rajčaty, zeleným hráškem a vínem. Bragoli je hovězí na olivách, pod názvem ilsien biz-zalza tat-tadam se skrývá hovězí jazyk s rajčatovou omáčkou, pulpetti jsou masové kuličky, torta tal-majjal bil-qara ohmar v těstě zapečené mleté vepřové maso s dýněmi. K dobře připravovaným pokrmům ze skopového patří frakassija tal-haruf s překvapivou chutí šťávy i kůry z citronu.

Rybí pokrmy do zdejší kuchyně neodmyslitelně patří, přestože moře kolem Maltského souostroví rybami příliš neoplývá (mezi Cominem a Maltou a na Maltě poblíž ostrova sv. Pavla pěstují ryby na ryby na farmách a nabídka je proto pravidelnější než dříve). Od září často až do vánoc přináší tah lampuk (dolphin fish, doráda) – ryb se suchým masem a mnoha drobnými kostmi, které se pak objeví na trzích a v obchodech.

Malta

Jejich cena je nízká a maltské hospodyňky jimi plní mrazničky. Připravují z nich slaný zapečený koláč, pečou je, smaží a podávají s rajskou omáčkou v mnoha obměnách. Kromě dováženého tresčího filé se na maltských stolech objevuje mečouní a tuňáčí maso a pokrmy z něj patří k pravidelné nabídce restauracích stejně tak jako pokrmy z chobotnic, krevet a krabů. Stuffat tal-qarnit, chobotnice s chutnou omáčkou s kapary, vínem, ořechy, olivami a nezbytnými rajčaty je vynikající. Také Cerna (ryba-lidivod, grouper) v pikantní omáčce je výborná. Několik málo restaurací vám nabídne i hlemýždě, které Malťané sbírají ve volné přírodě po prvých zářijových deštích a které upravují s pikantní omáčkou (bebbux biz-zalza hadra).

Sladkosti jsou těžké, obsahují hodně cukru a rikkoty a chybí jim lehkost a nadýchanost. Až v poslední době se v nich počínají objevovat pudinkové a šlehačkové náplně. Vždy v nich však najdete ovoce, ať už kandované, rozinky a sultánky, ale i čerstvé nebo kompotované. Tradiční pochoutkou je maltský nougat či prinjolata s piniovými oříšky, které se pečou v období karnevalu, nebo velikonoční fiholli, perníkové pečivo s mandlemi.

Maltský chléb patří k nejchutnějším na světě. U každého vesnického i městského pekaře na obou ostrovech najdete mnoho druhů různých chlebů, ale maltský chléb (hobz) je nejlepší – zejména čerstvá. Dietní galletti vznikly z mouky, krupice, kvasnic, soli a vody a patří nedílně k sýrcům gbejniet. Nápoje jsou rozmanité. Maltská vína se každým rokem zlepšují a některé značky vinařů Delicaty a firmy Marsovin se začínají blížit i světoznámým italským. Existuje však i mnoho stolních vín, jejichž některé ročníky příjemně překvapí. Patří k nim Lachryma Vitis a vína z Goza. Např. Cittadella a skvělé ročníky vína Bacchus, jež je vyráběno podle klasických starověkých receptur, se cenou neliší od druhů průměrných a špatných. Samotní Malťané vínu zvlášť neholdují, pojí je s vodou a zahánějí jím žízeň.

Cisk Lager pivovaru Farson je výborný, tvrdí to i Australané a Italové, k nimž se vyváží. Značka Leowenbrau se vyrábí na Maltě ve filiálním pivovaru tété německé firmy. Vaří se zde i piva anglického typy (Hop Leaf, John Bull, Red Leaf) a mimo ně najdete dobrou stovku značek z dovozu, mj. i naše. Místní nealkoholický nápoj z hořkých pomerančů se jmenuje Kinnie. Slaví exportní úspěchy a cizinci jej velice chválí.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy na Maltu, letenky na Maltu i ubytování na Maltě.