Městské části Káhiry

V městské oblasti Káhiry žije kolem 15,2 milionů obyvatel. Káhira se nachází v severovýchodní části Egypta. Rozléhá se po obou stranách řeky Nil. Ten rozděluje město na dvě části. Jednou z nich je slavná čtvrť Gíza, na východním břehu leží Islámská a Koptská Káhira. Gíza leží na západním břehu Nilu. Je to část Káhiry, která je nejvíce turisticky navštěvována. Koptské město neboli Stará Káhira, je Křesťanská čtvrť, což je samo o sobě dost raritní úkaz. V Káhiře totiž naprosto převládá islám. V této čtvrti se nacházejí kostely Panny Marie, sv. Barbory a řecký klášter sv. Jiří (Mar Girgis). Dále tu nalezneme mnohé slavné hřbitovy. Mimo to tu najdeme také nejstarší dochovanou synagogu v Egyptě, názvem Ben Ezrova. Turisticky oblíbené je také Koptské muzeum.

Káhira

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Islámská Káhira je nejstarší část Káhiry. Celý komplex je dnes zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Původní hradby se třemi bránami jsou úctyhodným odkazem hluboké minulosti Káhiry. Dalšími čtvrti Káhiry jsou Severní a Jižní město mrtvých.

Jižní město mrtvých, jinak také chudá čtvrť, je domovem asi pro 500 000 lidí. Nachází se jihovýchodně od Citadely. Dříve se tu nacházely rozsáhlé hřbitovy, ale kvůli nedostatku místa v Káhiře si lidé začali mezi jednotlivými hroby budovat malé domky. I Jižní město mrtvých má své památky, mezi ně patří například mešita Sajjídy Náfisy.
Severní město mrtvých je menší než Jižní město. Nalezneme ho v severní části Káhiry. I tato část je pro turisty velmi zajímavá. Hroby mamlúckých sultánů (Batkůka, Kajtbája, Inala) a hřbitovy, kde jsou pohřbeni vojáci z arabsko-islámských válek, patří k vyhledávaným památkám.

Nejblíže Nilu se tyčí moderní mrakodrapy a luxusní hotely. Nejstarší části města pak navazují až dále od řeky. Ke Káhiře patří i dva ostrovy ležící na Nilu. Jejich názvy jsou Gezíra a Róda.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Káhiry i ubytování v Káhiře.