Doprava v Káhiře

Doprava po Káhiře má svoje specifika. Velmi záleží také na tom, jaký dopravní prostředek si vyberete. Z těch obvyklých lze v Káhiře cestovat autem, autobusem, minibusem, taxíkem, metrem a tramvají. Autobusem se dá dostat na většinu míst v Káhiře. Autobusy spojující velká města nebo jezdící k památkám jsou velmi luxusní, ale doprava obyčejným městským Egyptským autobusem může být pro obyčejného turistu velmi náročná. Autobusy bývají přeplněná a bez klimatizace, což při místních teplotách je velmi náročné. Cestující nastupují zadními dveřmi, ale není nic divného, pokud autobus dveře vůbec nemá. Cesty autobusem nejsou drahé, ale také to pro turistu neznámého poměrů není nic příjemného.

Káhira

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V Káhiře jezdí také minibusy. V těch se oficiálně nesmí stát a proto je cesta jimi o něco příjemnější. Jezdit vlastním autem po Káhiře se obecně nedoporučuje, ale je tu možnost vypůjčení vozidla až v Káhiře. Lepší je využití varianty zapůjčení vozidla i s řidičem, neboť doprava v Káhiře je velmi specifická. K řízení je potřeba mezinárodní řidičský průkaz. Řidič musí být starší 25 let. V Egyptě jsou podobné předpisy jako u nás, ale v reálném životě se vůbec nedodržují. Spíše platí pravidlo, že kdo více troubí, ten jede. Náklady na cestu jsou nízké, neboť benzín je v zemi velmi levný.

Cestování taxíkem je nejpohodlnější způsob, avšak i ten má svá úskalí. Podstatné je si předem zjistit, kolik cesta bude stát a na pevné ceně se domluvit s řidičem. Jako o všechno v Egyptě je nutné i tady smlouvat. Peníze se dávají až po odvozu na místo. Běžná praxe je i to, že v jednom taxíku veze řidič více zákazníků najednou.

Přelidněná Káhira trpí každodenně dopravními zácpami. V pondělí a ve čtvrtek bývají zácpy daleko nejhorší. Naopak v pátek, což je volný den v Egyptě, je situace na silnicích o něco lepší. Často v kolonách vozidel lze uvíznout až na několik hodin. Řešením by bylo využívat i menší, postranní uličky v Káhiře, ale pozor na to. Velmi často se stává, že takovéto uličky jsou zaplněné parkujícími auty a jsou neprůjezdné.

Metro v celé Africe naleznete pouze v Káhiře. Na Káhiru je relativně čisté a rozhodně o něco pohodlnější než doprava po silnících. Pro ženy a děti bývá vyhrazen první vagon metra. Jízdenku je nutné si celou dobu držet u sebe, protože při východu z metra bude kontrolována. Mimo metro jezdí v Káhiře i tramvaje, které naleznete také v Alexandrii.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Káhiry i ubytování v Káhiře.