Základní informace o Alexandrii

Alexandrie je druhé největší město Egypta, ale současně je také nejdůležitějším přístavem v Egyptě. Její rozloha je 2679 kilometrů čtverečních a žije zde kolem 4 200 000 obyvatel. Jak už její název vypovída je Alexandrie městem, které založil Alexandr Veliký po vítězství ve dvou bitvách u Gráníku a Issu. Leží na pobřeží Středozemního moře. Je tu mírně odlišné klima než ve vnitrozemí, protože zde vane severní vítr od moře. Střídají se tu deštivé zimy a suchá léta. Zima je také období silných větrů, kde teploty padají až na 12°C.

Alexandrie

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Alexandrie je nejvíce známá svoji knihovnou, ze které čerpali i filozofové jako Aristoteles. Tato knihovna byla největší knihovnou středověku. Byla založena asi 3. století před naším letopočtem. V následujících stoletích ale byla poničena několika velkými požáry. Kromě knihovny je také znám Luxor a Údolí králů, místo, kde se psala velká část naší historie. Také zde byla nalezena naprosto neporušena Tutanchámonova hrobka, jejíž obsah je vystaven v Káhirském muzeu. Nalezneme zde také mnohá muzea jako například Alexandrijské akvárium, Řecko-římské muzeum, Muzeum královských klenotů a Alexandrijské národní muzeum. Za zhlédnutí rozhodně také stojí nádherné alexandrijské paláce. Mezi nejznámější patří Montaza Palace v Montaze, Ras el-Tin Palace v Ras el-Tin a Prezidentský palác v Maamoura.

Dnešní Alexandrie je rozdělena do 19 obvodů. Ty největší jsou Montaza (943 100 obyvatel), Východní Alexandrie (933 600 obyvatel), Centrální Alexandrie (566 500 obyvatel), Amreya (457 800 obyvatel), Západní Alexandrie (450 300 obyvatel) a Gumrok (186 900 obyvatel).

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Alexandrie i ubytování v Alexandrii.