Základní informace o Luxoru

Luxor je město nacházející se 700 kilometrů od Káhiry. Původní název byl Veset, dalším názvem byli také Théby. Luxor leží na břehu Nilu a ukrývá největší koncentraci egyptských památek vůbec. Nejznámější památkou je rozsáhlý komplex chrám v Karnaku. Luxor je považován za druhou nejnavštěvovanější památku v Egyptě. Místní lidí ho dokonce nazývají jako „muzeum pod širým nebem“.

Toto město začalo vznikat již 4000 let před naším letopočtem. Stavba města dodržuje náboženské zvyky a tak naleznete na východě nespočet památek a na západě slavná pohřebiště.

Luxor

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Luxor je na východě tvořen obrovským množstvím chrámů a na západním břehu je možné si prohlédnout Údolí králů, Hatšepsutin chrám či Memnónoy kolosy. Nejvíce navštěvovaný je chrám v Luxoru, který se nachází na břehu Nilu. Nezapomenutelným zážitkem je prohlídka památek pouze při nočním osvětlení.

Chrám v Luxoru je stavba megalomanských rozměrů. Byl postaven za období Nové říše. Začal ho stavět vládce Amenhotep III. A dokončil ho Ramsesse I. I mnozí další faraónové se podíleli na jeho výzdobě. Vstupní bránu tvoří dvě obrovské sochy zobrazující Ramsesse II. Dále jej tvoří obrovské nádvoří, komora zrození, sloupořadí, atrium, vestibul, obětní sál, svatyně bárky a další svatyně, sály věnované bohům a mnohé další. Od chrámu vede cesta lemovaná sfingami, která turisty zavede až do Karnaku.

Memnónovy kolosy jsou dvě obří sochy zobrazující Amenhotepa III. Jejich výška je 18 metrů. Sochy jsou vyobrazeny v sedě, ruce jsou položeny na kolenou a panovník kouká směrem na východ. Vedle jeho nohou jsou umístěny dvě další sochy, které znázorňují jeho matku a manželku.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Luxoru i ubytování v Luxoru.