Základní informace o Egyptě

Egypt je arabská republika, řadící se mezi turisticky nejvyhledávanější státy na světě. V poslední době také patří k nejoblíbenějším turistickým cílům českých turistů. Egypt zaujímá rozlohu 997 739 kilometrů čtverečných a leží v severovýchodní Africe a malou částí také v Asii. Omývají ho dvě moře. Ze severu je to Středozemního moře (arabsky البحر الأبيض المتوسط al-bahhr al-abyadd al-mutawasitt), na východě pak nalezneme Rudé moře (arabsky البحر الأحمر al-bahhr al-ahhmar).

Egypt

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Většinu území Egypta pokrývají pouštní a polopouštní oblasti. Největší je Libyjská poušť, poté Arabská poušť. Lybijská poušť leží západně od Nilu a tvoří východní konec Sahary. Jediná část Egypta, která patří k Asii, je Sinaj. I ta má pouštní charakter.

V Egyptě žije přibližně 80 miliónů obyvatel. Naprostou většinu obyvatel tvoří Arabové vyznávající islám. Menšinou v Egyptě jsou Berbeři, Beduíni, Koptové a Núbijci. Většina obyvatelstva sídlí v okolí jediné velké řeky Nilu a na pobřeží moří. Jsou to také jediná úrodná místa Egypta, rozkládající se na ploše 40 000 čtverečných kilometrů. Veškeré zemědělství i většina turistického ruchu je tudíž směřována pouze do těchto oblastí. Hlavním městem Egypta je Káhira (Cairo), která má osm miliónů obyvatel. Káhira je městem kontrastu. Okraje města jsou díky neuspokojivé ekonomické situaci plné rozestavěných domů. Oproti tomu centrum je plné muzeí, památek, obchůdků a pouličních obchodníků.

Egypt je zemí plnou nádherných oblastí s bohatou kulturou a turistickým vyžitím. Letoviska jsou vhodná nejen ke koupání, ale i k potápění a šnorchlování. Podmořský život je ve většině letovisk zachovalý.

Pro turisty je Egypt zajímavý díky své starověké civilizaci a světově proslulým monumentům, které byly dokonce zařazeny mezi sedm divů světa. Mezi nejnavštěvovanější patří pyramidy v Gíze, Velká sfinga, město Luxor, komplex Karnak a Údolí králů.

Mapa země

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Egypta, letenky do Egypta i ubytování v Egyptě.