Základní informace o Damiettě

Damietta, nebo také Dimját, (arabsky: مدينة دمياط, medīnat dimyāt) je přístavem v Egyptě, leží na pobřeží Středozemního moře. Je hlavním městem regionu Dimyat. V samotném městě žije přes 72 000 obyvatel a v celé aglomeraci více než 1 milion obyvatel.

Město Damietta je dnes velmi staré. Existovalo už v období starověku, kdy bylo známo pod jménem Tamiat. Jeho význam poklesl v helenistickém období poté, kdy byl vybudován nový a větší přístav na pobřeží středozemního moře, Alexandrie. Město mělo velký význam ve 12. a 13. století v období křížových výprav. V roce 1169 zde přistálo loďstvo Jeruzalémského království podporované byzantským císařem a následně zaútočilo na tento přístav. Nakonec ale bylo poraženo Saladinem. Během páté křížové výpravy se věřilo, že Damietta je strategickým bodem, věřilo se totiž, že Damietta je klíčem k Nilu, tím pádem možností obsadit celý Egypt a že z Egypta se potom dá ovládnout celá Palestina a Jeruzalém. V roce 1219 byl přístav opravdu obléhán a dobyt křižáky. Ti byli ale v roce 1221 poraženi před Káhirou a následně vypuzeni z celého Egypta.

Damietta

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Damietta se zároveň stala v podstatě jediným úspěchem křižáků během sedmé křížové výpravy, když ji v roce 1249 se svým loďstvem napadl a rychle obsadil francouzský král Ludvík IX. Svatý. Avšak brzy byl poražen a město se vrátilo do rukou muslimů.

Kvůli velkému významu pro křižáky během křížových výprav Bajbars, mamelucký sultán, rozbořil město a znovu je vybudoval se silnějším opevněním pár kilometrů od Nilu. V současnosti je Damietta opět s tímto veletokem spojena kanálem, to jí vrátilo status významného přístavu.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Damietty i ubytování v Damiettě.