Základní informace o Káhiře

Káhira, v překladu znamenající „Vítězná“ (Al Qāhira), je hlavním městem Egypta. Toto město leží na kulturním rozhraní Afriky, Asie a Evropy a tím si toto metropole získalo přezdívku „Matka světa“. Co se týče obydlení, je také největším a nejlidnatějším městem v Africe. Káhira zaujímá rozlohu o 450 kilometrech čtverečních. V součastnosti tu žije přes 14 milionů obyvatel. Právě Káhira je centrem kultury a politiky dnešního arabského světa.

Káhira

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Káhira leží v severovýchodní části Egypta. Nil, který Káhirou protéká, rozděluje město na dvě oblasti. Na severu od města se ale obě ramena řeky spojují a vytvářejí pověstnou deltu, která je nejúrodnější oblastí Egypta. Nil je dokonce tak velikou řekou, že se postupem času na něm vytvořili dva ostrovy. Jižněji položený se jmenuje Róda a severnější je znám jako Gezíra. Na východním břehu Nilu, tedy východní Káhiře, se rozkládá nejstarší část města, ve které je možné obdivovat krásu starověkých mešit. Západní část metropole je využívána jako zemědělská oblast, ale také jako moderní část Káhiry plná budov s moderní architekturou, z nichž většina slouží jako vládní budovy.

Na celém „černém“ kontinentu, jak se mimo jiné Afrika nazývá, nenalezneme obdobu tohoto rozporuplného města. Dnešní Káhira má dvě odlišné tváře. Z jednoho pohledu je hlučná, uspěchaná, prašná, plná bídy a chaosu. Druhý pohled poskytuje oblast plná bohatství, drahých butiků, luxusních hotelů a drahých novostaveb.

Najdeme zde pyramidy v Gíze, Egyptské muzeum, které obsahuje tisíce důležitých památek ze všech období lidstva (a které také bylo částečně poničeno nedávnou egyptskou revolucí). Je zde také mešita Ibn Tulun, mešita Muhamada Alího nebo největší zelený patk Al Azhar. První stavba v Gíze byla postavena na pokyn faraóna Cheopse, který stvořil největší stavbu své doby.

Káhira je městem kontrastu. Přítomnost si tu podává ruku s minulostí a chudoba žije vedle sebe s bohatstvím. Na první pohled to není jistě oslnivě krásné nebo romantické město, ale celá Káhira má své neopakovatelné kouzlo. Někteří turisté Káhiru navštíví jednou a naposled, ale mnozí si ji zamilují a pravidelně se vracejí.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Káhiry i ubytování v Káhiře.