Íbn Tulúnova mešita (Egypt - Káhira)

Íbn Tulúnova mešita byla vystavěna v letech 876 a 879 n. l. Je to nejstarší funkční káhirská mešita a dokonce nejstarší mešita v celém Egyptě. Nachází se nedaleko citadely. Vystavěl ji místodržící Íbn Tulún. Zajímavostí této mešity je minaret, který je takzvaně otevřený. Je možné na něj vystoupit a užít si nádherný rozhled, který nabízí. Íbn Tolúnova mešita vypadá oproti ostatním egyptským mešitám velmi jednoduše. Její minaret má také venkovní schodiště, které jí dodává spirálovitý vzhled.

Íbn Tulúnova mešita

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Na mešitě je poznat irácký architektonický vliv. Vnější areál mešity je ohrazený, což pro Egypťany není typické. Nádvoří zaujímalo plochu okolo 92 metrů čtverečních. Mělo také čtvercový půdorys. Cílem ohrazení bylo oddělit oblast pro modlení od okolního světa. Postupem času se ale vnější prostory začali zaplňovat stánky a pouličními prodejci. Až v nedávné době byly tyto rušivé elementy opět odstraněny. Dnes se mešita používá převážně jako turistický cíl. Ale každý pátek tu probíhají modlitby, při kterých se schází celá bývalá královská čtvrť.

Vedle mešity nalezneme Gayer-Andersonovo muzeum uchovávající množství orientálních sbírek nejen z islámského světa, ale i Dálného východu, které shromáždil britský vojenský lékař John Gayer-Anderson.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Káhiry i ubytování v Káhiře.