Základní informace o Tabě

Taba (arabsky طابا) je egyptské město na pobřeží Akabského zálivu těsně u hranice s Izraelem, se kterým je spojuje hraniční přechod Taba.

Od roku 1967 byla Taba okupována Izraelem. V roce 1982 v důsledku podpisu Egyptsko-izraelské mírové smlouvy se Izrael definitivně stáhl z okupovaného území Sinajského poloostrova. V případě Taby ale nebylo stažení provedeno, protože obě země vedly spor o přesnou trasu mezinárodní hranice. Situaci komplikoval fakt, že v Tabě Izraelci během okupace Sinaje zbudovali četné hotelové komplexy (hotel Sonesta a turistická vesnice). Jednání obou vlád započalo roku 1985. Na izraelské straně vyvolávalo možné stažení z Taby emoce a strana Likud kvůli tomu kritizovala své vládní kolegy ze Strany práce. Věc pak řešila mezinárodní arbitráž, která v září 1988 přiřkla území letoviska Taba Egyptu. V lednu 1989 proběhla na místě demarkace mezinárodní hranice a pak se odtud Izraelci stáhli.

Taba

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Taba je v současnosti významným turistickým střediskem na Sinajském poloostrově s množstvím rozsáhlých hotelových komplexů, v jeho blízkosti se nachází i mezinárodní letiště Taba. Blízkost hranice a hotelová infrastruktura také z Taby činí vhodné místo pro diplomatická jednání. Například v říjnu 1993 zde Izraelci a Palestinci finalizovali praktické otázky naplňování dohody o palestinské samosprávě v pásmu Gazy a Jerichu.

Mapa města

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Taby i ubytování v Tabě.