Historie Káhiry

Káhira sama o sobě byla založena v 10. století našeho letopočtu. Celé dějiny Egypta jsou s tímto hlavním městem neoddělitelně spojeny. Ačkoliv byla Káhira založena až v 10. století, tak místo na kterém leží má mnohem delší minulost. Pokud nahlédneme až do egyptské mytologie, nalezneme tu dva významné bohy Hora a Sutecha. Říká se, že právě oni dva svedli na tomto místě boj o Egypt. Dříve se velmi blízko dnešního území Káhiry nacházela významná města. Město Mennofer bylo hlavním městem Staré říše a město Lunubylo zase největším městem Nové říše.

Káhira

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Za vlády Římanů zde vyrostlo nové město Babylon. Dnes jeho pozůstatky tvoří koptskou čtvrť, jediné místo kde není převažujícím náboženstvím islám. Islám byl přinesen až v 7. století Amr Ibn al-Asem na příkaz Chalífy Umara. V roce 641 vzniká první arabské město, Fustát. Následně se moci chopil Ahmad Ibn Tulún, který založil další města. Následně byl ale svržen a nastoupila šíitská dynastie Fátimovců. Nedaleko Fustátu založili novou čtvrť a nazvali ji Misr al Qáhira, „Vítězné město“. Takto vznikl dnešní název Káhiry. Pozůstatky této čtvrti dneska nalezneme ve staré islámské části Káhiry.

Během křížových výprav byl Fustát zničen a vše se přesunulo do centra Káhiry. Většina dnešních památek v Káhiře ale vyrostla až za vlády Mamlúků. To už byla Káhira centrem celého islámského světa. Nicméně ještě na čas musela Káhira opět ztratit dvou slávu. Byla dobita Turky v roce 1517. I přes tyto velké boje byly ale mnohé památky z té doby zachovány.

Až Napoleonovou invazí se povedlo vymanit Egypt z osmanského vlivu a Káhira mohla opět začít vzkvétat. V nedávné minulosti se Káhira začala rozšiřovat o mnohé další čtvrti. Počala se tvořit moderní metropole. Po revoluci v roce 1952 vznikly lidové čtvrti jako Imbába, Bulaq a jiné. Přelidněnost v Káhiře dosáhla takového množství, že musela být založena další satelitní městy. Dodnes Káhira bojuje s přelidněností.

V roce 2011 tu také propukla velká revoluce, které úspěšně svrhla místní režim. Husní Mubarak byl donucen se vzdát. Nicméně mnohé památky padly za oběť této revoluci.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější , letenky do Káhiry i ubytování v Káhiře.