Historie Burgasu

Název Burgasu je odvozen z latinského slova „Burgos”, což znamená věž. Byzantský básník Manuel Phil uvádí ve svých dílech Burgas jako „Pyrgos“. Po celou svou historii byl Burgas nazýván Pyrgosem. Až v 17. století bylo městečko přejmenováno. Burgas založili Řekové. Ve starověku byl Burgas malým městečkem nazývaným Deultum. Později byl znám jako Debelt. Ve středověku došlo k postavení malé tvrzi, která sloužila jako strážní věž. Dle toho bylo město nazváno Pyrgos.

Burgas

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Celá historie Burgasu je spojena s mořem. Byl to nejdůležitější přístav v jižní části pohoří. Ve 14. století si zde Osmané postavili vojenskou pevnost. V 17. století tu již žilo kolem 3000 obyvatel a město již konečně dostalo svůj dnešní název. V období bulharského národního obrození se zde vytvořila národní ideologie. Občané začali vytvářet bulharské školy. Nejsilnější církví se stává pravoslavné církev.

První bulharská škola byla v Burgasu otevřena v roce 1868. První radnice byla vystavěna v roce 1878. Veřejné knihovny byly otevřené v roce 1888 a o tři roky později byl schválen první městský plán Burgasu.
V prvních desetiletích 20. století se ve městě projevila rychlá industrializace. Došlo k rychlému vývoji průmyslu, bankovnictví, vzdělávání a kultury. Bylo vytvořeno 151 průmyslových podniků převážně s cukrářskými výrobny a rostlinnými oleji. Dále následovaly továrny na mýdlo, továrny na rybí konzervy a další.

Bohužel i Burgas utrpěl vládou socialismu. A tak až po pádu socialistů v něm mohl začít vzkvétat cestovní ruch.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Burgasu, letenky do Burgasu i ubytování v Burgasu.