Zajímavá místa v Egyptě

Egypt je země mnoha tváří. Pokud jedete do Egypta na dovolenou za poznáním a odpočinkem, nabídne Vám Egypt celkem šest samostatných oblastí. Každá oblast má plusy a mínusy a každá zaujme návštěvníka pro něco jiného. Někde jsou památky, někde překrásné pláže, jinde máte zase možnost poznat původní život nebo opravdové dobové trhy. Pokud chcete být na dovolené spokojeni, je potřeba dobře zvážit, co od dovolené očekáváte, a podle toho vybrat oblast, která Vám to může nabídnout.

Egypt

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Pyramidy v Gíze


Pyramidy v Gíze se nacházejí 10 km od západního břehu Nilu. Gízu tvoří tři pyramidové komplexy. Pyramidy slouží jako hrobky významných králů. Prohlídka je dnes možná za poplatek i zevnitř, pouze se nesmí fotit. Nejznámějšími pyramidami je Chufuova neboli Velká pyramida a Rachefova pyramida. Součástí pohřební výbavy panovníka byli mnohé drahé předměty, které usnadnili panovníkovy cestu do posmrtného života. Většina pyramid již ale byla dávno vykradena.

Sfinga


Sfinga je dnes největší sochou v Egyptě vytesanou z výstupku skály. Nalezneme ji na západním břehu Nilu. Je vysoká 20 m a dlouhá 73 m. Socha zobrazuje panovníka Rachefa z IV. dynastie. Sfinga střeží vchod do Údolí mrtvých. Okolo této sochy panují mnohé legendy, hlavně kvůli chybějícímu nosu. Sfinga postupem času utrpěla mnohá poškození. Její tělo je vyrobeno z vápencového podloží a postupem let bylo zasypáno pískem. Zasypané části se obrousili a ztratili původní tvar. Údolí králů bylo k pohřebním účelům vybráno z mnoha důvodů. Výhodou bylo kvalitní vápencové podloží. Údolí je také velmi dobře chráněné. Obklopují ho příkré útesy, na kterých stály strážní budky, z kterých byl vynikající rozhled.

Egypt

Luxor


Luxor se nachází 700 kilometrů od Káhiry. Na východě je tvořen nespočetným množstvím chrámů a na západním břehu je možné si prohlédnout Údolí králů, Hatšepsutin chrám či Memnónoy kolosy. Nejvíce navštěvovaný je chrám v Luxoru, který se nachází na břehu Nilu. Nezapomenutelným zážitkem je prohlídka památek pouze při nočním osvětlení. Toto město začalo vznikat již 4000 let před naším letopočtem. Stavba města dodržuje náboženské zvyky a tak naleznete na východě nespočet památek a na západě slavná pohřebiště.

Karnak


Karnak je nejvýznamnější egyptský chrámový komplex, rozléhající se na ploše 300 000 metrů čtverečních. V minulosti byl zasvěcen bohu Amonovi. Neustále byl mnohými faraóny dostavován a vylepšován. Nejzajímavějšími částmi chrámového komplexu jsou: Velký sloupový sál, Posvátné jezírko, Velké nádvoří, Álej beranních sfing. Tento komplex sloužil k náboženským účelům.

Egypt

Udolí králů


Údolí králů je pohřebiště faraonů Nové říše. Nachází se zde 62 hrobek. Údolí králů leží naproti Luxoru. Dříve také bylo velmi nepřístupné, a proto se používalo jako pohřebiště. Faraónové totiž do svých hrobek dostávali bohatou výbavu. Údolí králů bylo k pohřebním účelům vybráno z mnoha důvodů. Výhodou bylo kvalitní vápencové podloží. Údolí je také velmi dobře chráněné. Obklopují ho příkré útesy, na kterých stály strážní budky, z kterých byl vynikající rozhled. Údolí králů leží naproti Luxoru na západním břehu řeky Nilu.

Abú Simbel


Abú Simbel je komplex dvou chrámů, které jsou vytesány ve skále. Větší je chrám je krále Ramessa II. Menší chrám je Hathořin. Nalezneme zde čtyři obrovské sochy faraóna. Tyto chrámy nestojí na původním místě. Roku 1968 byly přesunuty o 200 metrů dále a o 60 metrů výše kvůli stavbě Asuánské přehrady.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Egypta, letenky do Egypta i ubytování v Egyptě.