Svátky a zajímavosti Egypta

Pokud se vydáte na dovolenou do Egypta, musíte být dobře připraveni na místní poměry. Africká kultura se značně liší od evropských zvyklostí, ale státní svátky držíme všichni stejně. Nechodí se do práce, banky a obchody jsou zavřené, městská doprava jezdí spíše sporadicky a lidé si užívají volna a oslavují ať už tradičně či podle své chuti.

Egypt

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

V Egyptě se drží několik státních svátků. Zkraje našeho nového roku oslavuje pravoslavná církev své Vánoce. Dárky si předávají až 7. ledna. Tradici založil v roce 2002 prezident Husní Mubarak a sjednotil tak Vánoce křesťanů a muslimů do jednoho dne. Pro křesťanskou komunitu jsou Vánoce nejpodstatnějším svátkem v roce. Ostatně, pokud znáte biblické příběhy, vzpomenete si, že se některé z nich odehrály právě na egyptském území. Jak se slaví Vánoce v Egyptě? Podobně jako u nás. Domy jsou ozdobeny množstvím barevných žároviček, v kostelích se zapalují svíce a v domech se objevují umělé vánoční stromečky. Ale břišní tanečnice oslavující narození Ježíše Krista uvidíte jen v Egyptě. Pokud se rozhodnete oslavit v Egyptě Vánoce evropské, je dobré si zjistit, jestli majitel vašeho hotelu se svátkem počítá.

Jediným dnem v týdnu, kdy je oficiálně volno - dnem pracovního klidu, je pátek.

Státní svátky


1. ledna: Nový rok
7. ledna: Koptské vánoce
8. března: státní svátek
25. dubna: Den osvobození Sinaje
1. května: Svátek práce
18. června: Den nezávislosti - ochod Britů a vyklizení zóny Suezského průplavu
23. července: Den revoluce - výročí revoluce z roku 1952
6. října: Den ozbrojených sil
24. října: Den města Suez
23. prosince: Den Vítězství - vstup do Port Saidu

Dále se slaví mnoho pohyblivých svátků: Qurban Bairam - svátek poutníků, muslimský Nový rok, Mulid an-Nabi - Prorokovy narozeniny, koptský Velký pátek a velikonoce v dubnu, Šam an Nessim (Národní den jara) první pondělí po koptských velikonocích a Ramadan Bairam na konci postního měsíce ramadánu. Mezi muslimské slavnosti patří vedle Ramadánu například tzv. Chaban - tichý, rozjímavý muslimský svátek, který se slaví večer před začátkem Ramadánu.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Egypta, letenky do Egypta i ubytování v Egyptě.