Historie Egypta

Egypt je kolébkou jedné z nejstarších civilizací světa. Známky osídlení lidí zde najdeme z dob před 700 000 lety, hlavně v údolí úrodného Nilu. První zdejší státy byl Horní a Dolní Egypt, které v roce 3150 př. n. l. sjednotil faraon Menes a vznikla zde Stará říše. Plocha tohoto státu byla rozšířena v roce 2700 př. n. l. Džoserem až k Asuánu. Po rozpadu Staré říše se Egypt sjednotil až v roce 2000 před naším letopočtem, což dokázal Mentuhotep II. z Théb. Střední říše se rozpadla vlivem nájezdů Asijských kmenů kolem roku 1600 před naším letopočtem. Po smrti Kleopatry se stal Egypt římskou provincií a poté součástí Byzantské říše.

Egypt

SLEVY NA CESTOVÁNÍ
Využívejte slevové kupóny na cestování. Zdarma!

Egypt byl v 7. století pod nadvládou Arabů, následně také Turků. Z tureckého područí se Egypt osvobodil v roce 1798 díky Napoleonovi a zemi v roce 1801 sjednotil Muhammad Alí. V roce 1922 vyhlásilo Egyptské království nezávislost.

Poslední král Farúd byl svržen v polovině 20. století, moc převzal plukovník Gamál Násir, který chtěl Egypt orientovat na Sovětský svaz. Egypt se také angažoval ve všech izraelsko-arabských válkách, první hned po vyhlášení nezávislého státu Izrael. V roce 1979 přišel zlom a Egypt uzavřel s Izraelem mírovou smlouvu a vojska židovského státu se stáhla ze Sinaje. Prezident Anvar Sadat byl kvůli tomu zavražděn a následně ho nahradil Husní Mubarak, který vyhlásil výjimečný stav. Jeho svržení bylo také cílem nedávno proběhlé revoluce, která byla úspěšná.

Tip! Víme, kde sehnat nejvýhodnější zájezdy do Egypta, letenky do Egypta i ubytování v Egyptě.